Urodziny Ec Chaim (galeria)

Centrum społeczności postępowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie istnieje już od pięciu lat. W sobotę, 28 listopada, odbyła się z tej okazji uroczysta Hawdala.

Świętowanie członkowie i przyjaciele Ec Chaim rozpoczęli w piątek urodzinowym Kabalat Szabat z gitarą. Był też kidusz i otwarcie wystawy fotografii “Ec w sieci”.

W sobotę odbył się tradycyjny szacharit oraz studiowano parszę z prof. Pawłem Śpiewakiem. W debacie “Jacy Żydzi, jaki judaizm?” wzięli udział Bella Szwarcman Czarnota, Stanisław Krajewski, Paweł Śpiewak, rabin Stas Wojciechowicz. Na urodzinową Hawdalę, podczas której wystąpił Chór Żydowski Clil, przyszli m.in.: ambasador Izraela Anna Azari, rabin Michael Schudrich oraz przewodnicząca GWŻ w Warszawie Anna Chipczyńska.

– Mam nadzieję, że za kolejnych pięć lat będzie więcej kongregacji nieortodoksyjnych w Polsce, a my może spotkamy się w innym, większym budynku – mówi rabin Stas Wojciecowicz, który jest jedynym nieortodoksyjnym rabinem zatrudnionym przez polską gminę żydowską.

– Poprzedni zarząd gminy podjął decyzję o wsparciu inicjatywy utworzenia kongregacji, o zatrudnieniu jedynego jak dotąd w Polsce nieortodoksyjnego rabina. Widząc tak wielu zgromadzonych, cieszę się, że nie ulegliśmy wtedy naciskom, by zatrudnić go jako edukatora – podkreśla były przewodniczący zarządu GWŻ w Warszawie Piotr Kadlčík.