Nowe wydanie “Mein Kampf” w Niemczech

fot. Wikimedia Commons

Nowa edycja “Mein Kampf” ma zostać opublikowana w styczniu w Niemczech po tym, jak wygasną prawa autorskie, zakazujące druku tej książki.

“Mein Kampf” zostanie opublikowana przez monachijski Instytut Historii Współczesnej w dwutomowym wydaniu z uwagami, które mają objaśnić tekst pierwotnie wydany w 1925.

Josef Schuster, przedstawiciel niemieckiej społeczności żydowskiej, zapewnił, że nie ma nic przeciwko tej publikacji, pod warunkiem, że władze zapobiegną ukazywaniu się książki w oryginalnej formule, czyli bez przypisów i współczesnych objaśnień. Wydanie naukowe ma na celu wyjaśnienie korzeni narodowego socjalizmu i Zagłady.

Książka będzie miała 2000 stron. Poza oryginalnym tekstem znajdą się w niej liczne komentarze i odniesienia. Jej cena wyniesie 59 Euro.

Adolf Hitler napisał tę książkę w 1923 w więzieniu po próbie zamachu stanu w Monachium. Prawa autorskie, które należą do Bawarskiego Ministerstwa Finansów, wygasną w styczniu. Bawarskie Ministerstwo Sprawiedliwości szuka sposobu na to, by zakazać publikacji samego oryginalnego tekstu na podstawie już nie praw autorskich, ale zakazu nawoływania do nienawiści.