Chanuka u Prezydenta

Czwartego dnia Chanuki w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zapalenia świecy chanukowej. Wzięli w niej udział przedstawiciele społeczności żydowskiej i organizacji działających na rzecz dziedzictwa żydowskiego.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że tradycję zapalania światełka chanukowego w Pałacu Prezydenckim zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński. Dziękując za obecność wszystkim zgromadzonym, w szczególności podziękował ambasadorowi Szewachowi Weissowi, który – jak podkreślił – jest symbolem Rzeczpospolitej przyjaciół.

– Cieszę się i dziękuję ogromnie, że Państwo promieniejecie swoim świętem, swoją radością także na Rzeczpospolitą tutaj, poprzez Pałac Prezydencki – mówił.

– Chciałbym, żeby ten płomień chanukowych świec świecił na całą Rzeczpospolitą dając radość, ciepło, dając poczucie wspólnoty, które wszystkim nam jest tak ogromnie potrzebne – dodał prezydent. – Niech Chanuka świeci, niech Chanuka promienieje ciepłem, niech będzie piękna i radosna jak zawsze. Niech zawsze będzie wielką nadzieją dla narodu wybranego, dla wszystkich Żydów w Polsce i na świecie.

Pierwsza taka ceremonia odbyła się w Pałacu Prezydenckim 18 grudnia 2006 roku. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od tamtego czasu, ceremonia zapalenia świec chanukowych nie odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

– To dobrze, że świece chanukowe znowu zapłonęły w Pałacu Prezydenckim – podkreśla Piotr Kadlčík. – Dziękuję Parze Prezydenckiej. Mam nadzieję, że słowa prezydenta o “Rzeczypospolitej przyjaciół” to to dobry sygnał. Dla polskich Żydów i Izraela.