Watykan przeciwko nawracaniu Żydów

Fot. presidencia.gov.ar. Licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons

Watykan, w opublikowanym właśnie dokumencie, podkreśla, że Kościół nie może nawracać Żydów na chrześcijaństwo. Zamiast tego Kościół powinien współpracować z żydowskimi organizacjami nad dialogiem i wzajemnym zrozumieniem oraz walczyć z antysemityzmem.

Dokument w tej sprawie został opublikowany w czwartek przez Watykańską Komisję do spraw Stosunków Religijnych z Judaizmem. Okazją jest 50-lecie deklaracji Nostra Aetate, która otworzyła drzwi oficjalnemu dialogowi katolicko-żydowskiemu.

Nowy dokument zatytułowany “Dary i Wezwania Boże są Nieodwołalne” szczegółowo omawia to, w jaki sposób chrześcijaństwo ma swoje korzenie w judaizmie. Oznacza to, że Kościół “nie prowadzi, ani nie popiera żadnej instytucjonalnej pracy misyjnej skierowanej do Żydów”.

Cele dialogu żydowsko-katolickiego to “wspólne zaangażowanie na całym świecie na rzecz sprawiedliwości, pokoju, ochrony stworzenia i pojednania. (…) Wolność religijna, gwarantowana przez władze cywilne, jest warunkiem wstępnym takiego dialogu i pokoju”.

Dokument zaznacza również potrzebę pokoju w Ziemi Świętej oraz potępia przejawy dyskryminacji wobec Żydów i wszelkie formy antysemityzmu.