Dewastacja cmentarza w Sochaczewie

fot. http://www.muzeumsochaczew.pl/aktualnosci/barbarzyncy-na-cmentarzu-zydowskim-w-sochaczewie/

W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Sochaczewie. Na znajdujących się tam budynkach i pomnikach napisali “Holokaust nigdy się nie wydarzył”, “Allahu błogosław Hitlera”, “Było tu Państwo Islamskie”, “Islam będzie dominował”, “Pie…yć Żydów”.

Opiekujące się cmentarze Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą apeluje do mieszkańców miasta o pomoc w usuwaniu zniszczeń.

“Pomimo zawirowań historii, dziejowych katastrof i toczonych w tym rejonie wojen, w świadomości mieszkańców tkwi ciągle pamięć o dawnych sąsiadach. Muzeum od lat pieczołowicie chroni nawet najdrobniejsze artefakty przeszłości wszystkich kultur i religii. Z niedowierzaniem odkryliśmy to barbarzyńskie zachowanie na kirkucie, nie licujące z ludzkim poczuciem przyzwoitości. Jako muzealnikom i równocześnie mieszkańcom Sochaczewa, jest nam wstyd za takie zachowanie i chcielibyśmy poprosić wszystkich mieszkańców o pomoc w zorganizowaniu akcji przywracającej godny wygląd sochaczewskiej nekropolii” – pisze dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Paweł Rozdżestwieński.