Arabowie chwalą… izraelskie więzienia

Znany arabski dziennikarz zamieścił na Facebooku zdjęcie porównujące warunki syryjskiego więźnia z Palestyńczykiem, który odsiadywał wyrok w Izraelu. Fotografia stała się bardzo popularna i wywołała nieoczekiwaną pochwałę Izraela ze strony przedstawicieli świata arabskiego.

Na zdjęciu widać wychudzonego Syryjczyka odsiadującego wyrok w więzieniu będącym pod kontrolą reżimu Assada. Obok pokazano Samira Kuntara, który opuścił izraelskie więzienie po niemal 30. latach. Fotografie opublikował dziennikarz Al-Jazeery Faisal al-Qassem. “Samir Kuntar opuszcza izraelskie więzienie z brzuchem piwnym i doktoratem. Z drugiej strony, tak wygląda Syryjczyk opuszczający więzienie Assada” – napisał.

Zdjęcie Kuntara pochodzi z 2008, kiedy opuścił więzienie po 29 latach. Trafił tam za brutalne zabójstwo czterech Izraelczyków w zamachu terrorystycznym w 1979. Jedną z ofiar było czteroletnie dziecko, któremu Kuntar rozbił głowę kolbą karabinu. Został zwolniony w wyniku wymiany z Hezbollahem w zamian za ciała zabitych żołnierzy IDF.

Podczas pobytu w więzieniu Kuntar studiował na izraelskim uniwersytecie. Zdobył licencjat z nauk społecznych i politycznych. Niektóre źródła podają, że skończył również studia magisterskie i doktoranckie.

Al-Qassem jest gospodarzem programu “W przeciwnym kierunku”. Jego stronę na FB śledzi prawie 9 mln użytkowników.

“Uczą nas, że izraelskie więzienia są najgorsze na świecie, ale w rzeczywistości wiemy, że Izraelczycy są bardziej miłosierni niż wszyscy Arabowie” – skomentował fotografię jeden z użytkowników.

Po zwolnieniu z więzienia Kuntar zaangażował się w działalność Hezbollahu, zajmując się przeprowadzaniem akcji terrorystycznych przeciwko Izraelczykom.

Obecnie kilkuset palestyńskich więźniów studiuje na izraelskich uniwersytetach.