Dwaj ekstremiści oskarżeni o zabójstwo w Dumie

Amiram Ben-Uliel

Amiram Ben-Uliel został oskarżony o zabójstwo w związku z podpaleniem palestyńskiego domu w miejscowości Duma. Druga osoba, której dane nie zostały podane do wiadomości publicznej, została oskarżona o współudział.

Prokuratura w niedzielę wniosła oskarżenie przeciwko dwóm Żydom: Amiramowi Ben-Ulielowi z Jerozolimy i drugiej osobie w związku z atakiem terrorystycznym, do którego doszło w lipcu. Dom rodziny Dewabsha został podpalony. Na miejscu zmarło niemowlę – Ali Saad. Jego rodzice zmarli w szpitalu po kilku tygodniach. Przeżył jedynie 5-letni Ahmed, który wciąż przebywa w izraelskim szpitalu i wymaga długiej rehabilitacji.

Ten atak zszokował Izraelczyków i doprowadził do zastosowania bezprecedensowych środków, jak głosowanie rządu nad możliwością przetrzymywania w areszcie bez procesu osób podejrzanych o terroryzm.

Ben-Uliel został oskarżony o morderstwo. Druga osoba jest nieletnia i prawo zabrania podawania jej danych osobowych.

Oskarżony twierdzi, że jego działania były zemstą za zabójstwo Melachiasza Rosenfelda przez palestyńskiego terrorystę w czerwcu.

W niedzielę wniesiono również oskarżenie przeciwko pięciu innym żydowskim terrorystom. Yinon Reuveni, Hanoch Ganiram i trzech nieletnich, których nazwisk nie ujawniono, są oskarżeni o podpalenie m.in. palestyńskiej taksówki na zachodnim Brzegu, podpalenie silosu zbożowego w miejscowości Akraba oraz atak na palestyńskiego pasterza w pobliżu miejscowości Hochav Hashahar.

Prawnik kilku podejrzanych, Itamar Ben Gvir, podkreśla, że jego klienci zostali zmuszeni do przyznania się do winy przy użyciu tortur. Szin Bet odrzuca te oskarżenia, mówiąc, że przesłuchania były prowadzone zgodnie z prawem i pod nadzorem prokuratora generalnego.

Parlamentarzysta Moti Yogev uważa, że sprawa morderstwa w miejscowości Duma jest wyjątkowa. Jego zdaniem zabijanie dzieci nie jest zgodne z Torą. “Ci ludzie porzucili wiarę, państwo i naród”.

Po tym ataku izraelskie władze rozpoczęły masowe aresztowania radykalnych prawicowych działaczy. Według niektórych źródeł około stu z nich jest teraz przesłuchiwanych przez Szin Bet, przebywa w więzieniu lub otrzymało zakaz wstępu na Zachodni Brzeg.

Służby bezpieczeństwa ostrzegają, że dziesiątki prawicowych ekstremistów dąży do zniszczenia państwa Izrael i zastąpienia go monarchią religijną.

“Chcemy halachicznego państwa, ale nie palimy ludzi” – mówi żona głównego podejrzanego o morderstwo w miejscowości Duma.