Sesja edukacyjna w Muzeum Auschwitz

Rotmistrz Witold Pilecki; fot. Archiwum PMA-B

26 stycznia 2016 r., w związku z 71. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, odbędzie się specjalna sesja edukacyjna Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Będzie ona poświęcona II transportowi warszawskiemu, który dotarł do obozu Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 r.

Wśród Polaków deportowanych wówczas przez Niemców z Warszawy byli m.in.: Władysław Bartoszewski, Stanisław Dubois, Konstanty Jagiełło, Antoni Kocjan oraz rotmistrz Witold Pilecki. Jeżeli stan zdrowia na to pozwoli, gościem honorowym sesji będzie Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Pileckiego, który weźmie także udział w obchodach 71. rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia.

Podczas sesji dr Adam Cyra, historyk z Centrum Badań Muzeum, wygłosi prelekcję dotyczącą roli Andrzeja Pileckiego w przywracaniu pamięci o rotmistrzu Pileckim. Z uczestnikami spotka się także Marcin Kwaśny, aktor, który wcielił się w rolę rotmistrza w fabularyzowanym dokumencie „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, a także nagrał audiobooka z raportem Witolda Pileckiego. Podczas spotkania odczyta on jego fragmenty.

W programie sesji będzie również prezentacja projektu edukacyjnego poświęconego II transportowi warszawskiemu. Ważną jego częścią jest film, którego bohaterem jest Profesor Władysław Bartoszewski. Uczestnicy obejrzą jego fragmenty, a także zapoznają się z opartymi na nim konspektami lekcji dla uczniów gimnazjów i liceów. Podczas sesji nastąpi także uroczyste odsłonięcie tablic przy Alei Władysława Bartoszewskiego. Znajdzie się ona pomiędzy ul. Więźniów Oświęcimia i ul. Stanisławy Leszczyńskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Do udziału w sesji zapraszamy: byłych więźniów KL Auschwitz, nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przewodników, studentów uniwersytetów i szkół wyższych, słuchaczy studiów podyplomowych i seminariów prowadzonych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście oraz wszystkie zainteresowane osoby.

Szczegóły tutaj.