Haaretz: Izraelczycy powinni jeździć tam, gdzie naprawdę zaczął się Holokaust

Pomimo roli, jaką polski antysemityzm odegrał w masowej krzywdzie wyrządzonej Żydom, Auschwitz i Treblinka nie były polskimi obozami – podkreśla Nitzan Horowitz z dziennika Haaretz.

Horowitz zwraca uwagę na to, że główna uroczystość upamiętniająca Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbywa się w Polsce. To do Polski jeżdżą przedstawiciele Marszu Żywych oraz izraelscy uczniowie w ramach szkolnych wycieczek. “Dlaczego do Polski, albo dlaczego tylko do Polski, a nie do Niemiec?” – pyta autor. Zauważa jednocześnie, że żadna z tych wycieczek nie odwiedza np. Dachau.

Dachau, założony niedaleko Monachium w 1933, był wzorem dla innych obozów koncentracyjnych. Powstał 1,5 miesiąca przed dojściem Hitlera do władzy, zanim zaczęto mówić o “ostatecznym rozwiązaniu”. Nikt nie podejrzewał, że Hitler doprowadzi do największego masowego morderstwa w historii.

1,5 godziny jazdy samochodem z Dachau jest Norymberga. To tutaj w 1935 ustanowiono prawa, które stały się podstawą “ostatecznego rozwiązania”. To w Norymberdze doszło do serii powojennych procesów przed amerykańskimi trybunałami wojskowymi po zakończeniu procesu głównych zbrodniarzy wojennych. Oskarżono m.in. 16. niemieckich prawników, z których 9. pracowało w nazistowskim niemieckim Ministerstwie Sprawiedliwości. Ci ludzie sankcjonowali program “czystości rasowej”. O tym, podkreśla Horowitz, wycieczki izraelskiej młodzieży nie wiedzą.

“Izraelskie wycieczki do Polski, największego żydowskiego cmentarza na świecie, tworzą zniekształconą historię” – pisze Nitzan Horowitz w Haaretz. “Podły polski antysemityzm odegrał rolę w masowej krzywdzie wyrządzonej Żydom. Ale Auschwitz i Treblinka nie były polskimi obozami, a getto warszawskie nie zostało ustanowione i zniszczone przez polskie siły. Miliony Polaków nie-Żydów zginęły w czasie wojny, miliony zostały wysłane do pracy przymusowej. Polska została zniszczona. O tym również powinniśmy pamiętać i mówić”.

Więcej: http://www.haaretz.com/opinion/.premium-1.699419