Izraelski naukowiec przewiduje, że roboty zabiorą nam pracę w ciągu 30 lat

By Hairygael - Own work, CC BY-SA 3.0

Mosze Vardi, który wykłada na Uniwersytecie Rice w Houston, ostrzega, że ludzkość stoi przed największym wyzwaniem. Jego zdaniem roboty w ciągu najbliższych 30 lat przejmą większość zawodów wykonywanych dotychczas przez człowieka. Zostaniemy z dużą ilością wolnego czasu i niewieloma rzeczami, które możemy wtedy robić.

Vardi wystąpił w sobotę podczas corocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Postępu w Nauce w Waszyngtonie. “Zbliżamy się do momentu, kiedy maszyny będą w stanie zastąpić ludzi w prawie każdym zadaniu” – powiedział. “Roboty wykonują coraz więcej prac, które do tej pory wykonywali ludzie. Pełnią rolę farmaceutów, strażników więziennych, pracowników rzeźni, barmanów. Coraz więcej zawodów podlega mechanizacji”.

Z tego powodu bezrobocie może wzrosnąć do 50 procent.

“Myślę, że społeczeństwo powinno zająć się tą sprawą, zanim będzie za późno: jeśli maszyny przejmą zajęcia przeznaczone dla ludzi, co mają robić ludzie? Czy technologia, którą rozwijamy rzeczywiście jest dla nas korzystna?”

Vardi opublikował kilkaset prac naukowych z zakresu technologii i nauk komputerowych. Otrzymał za swoje prace kilka nagród naukowych, m.in. IBM Outstanding Innovation Award (trzykrotnie) oraz Gödel Prize.