Merkel: Nie ma klimatu dla państwa palestyńskiego

Angela Merkel; fot. Müller / MSC, CC BY 3.0 de

Obecny klimat polityczny na Bliskim Wschodzie nie pozwala na utworzenie państwa palestyńskiego, uważa kanclerz Angela Merkel. We wtorek, podczas wspólnej konferencji z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu, Merkel opowiedziała się za polityką małych kroków prowadzących w przyszłości do powstania w tym regionie dwóch państw.

“Znamy groźbę terroryzmu, z jakim zmaga się Izrael. Z drugiej strony wierzymy, że musimy prowadzić proces pokojowej koegzystencji, a ten, zgodnie z nasza opinią, opiera się na rozwiązaniu dwu-państwowym” – powiedziała Merkel we wtorek.

Netanjahu przychylił się do słów kanclerz Niemiec. “Kiedy mówiłem to samo rok temu, wszyscy zaatakowali mnie z wściekłością” – przypomniał. “Dziś słyszymy to samo nie tylko z ust światowych liderów [prezydenta USA Baracka Obamy i kanclerz Niemiec Angeli Merkel], ale również z ust izraelskiej opozycji [Isaac Herzog].”

Netanjau odrzucił jednocześnie francuską propozycję zwołania regionalnej konferencji w celu przedyskutowania stanu procesu pokojowego.