Odkryj swoją żydowską Warszawę

Koszerne sklepy, miejsca modlitw i siedziby licznych organizacji, zakłady rzemieślnicze nawiązujące do tradycji dawnych spółdzielni, książki z Księgarni na Tłomackiem, niedzielne śniadania Boker Tow na ulicy Chmielnej, bary z hummusem i zajęcia jogi – to tylko niektóre oblicza współczesnej „Żydowskiej Warszawy”, które można odkryć na multimedialnej platformie dostępnej całkowicie bezpłatnie, w języku polskim i angielskim, pod adresem http://warsze.polin.pl/

Na multimedialnej platformie stworzonej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, miasto dzisiejsze współistnieje z miastem, którego już nie ma. Opowiadają o nim jego dawni i dzisiejsi mieszkańcy. To pierwsze tak kompleksowe narzędzie dla osób, które chciałyby zwiedzić stolicę Polski żydowskimi śladami. Mogą to zrobić, spacerując z aplikacją mobilną lub siedząc przed ekranem komputera w dowolnym miejscu na świecie. Przenieść się w czasie do epoki Abrahama Sterna, Pauliny Appenszlak lub Antoniego Słonimskiego, albo ruszyć na zupełnie współczesną wędrówkę po ulicach, które zmieniły wygląd, a niekiedy również nazwę i przebieg.

ZWKomiksy

Platforma składa się z trzech części, z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Gimnazjalistom szczególnie polecamy aplikację mobilną „Śladami Janusza Korczaka”, prowadzącą przez miasto dwiema trasami żydowskiego pedagoga i lekarza. Rozbudowaną wersję spaceru można znaleźć na multiplatformie. Licealistów zachęcamy do zapoznania się z multimedialnym komiksem „Historie i kreski”, przedstawiającym losy dziewięciu bohaterów w autorskiej interpretacji Moniki Powalisz i Jacka Michalskiego. Tu propozycje scenariuszy zajęć lekcyjnych znajdą dla siebie również nauczyciele. Dorosłym odbiorcom polecamy część „Przeszłość i teraźniejszość”, dzięki której mogą poznać historię żydowskiej Warszawy od momentu osiedlenia się w mieście Żydów, wędrując od Wisły poprzez Tłomackie, Nalewki, Grzybów, Senatorską i plac Teatralny, aż na Pragę. Poznają również losy warszawskich Żydów podczas II wojny światowej. Powojenną historię odkrywamy z perspektywy dwunastu przewodników. Historia zyskuje tu wymiar osobisty, a w rolę przewodników, oprócz Józefa Hena, Eleonory Bergman, Seweryna Blumsztajna wraz z Bożeną Werbart wcielają się także przedstawiciele młodego pokolenia, jak Daniel Słomka czy Joanna Baczko.

EdelmanPolin

Oglądając historie komiksowych postaci, wśród których są m.in. Marek Edelman, Emanuel Ringelblum, Ludwika Wujec czy Helena Syrkus, wędrując po stolicy z Januszem Korczakiem czy poznając miejsca ważne dla autorów współczesnych ścieżek spacerowych, odkrywamy Warszawę na nowo, z innej perspektywy, w najdogodniejszej dla siebie formie: czy będzie to wędrówka z użyciem aplikacji mobilnej, czy lektura komiksu on-line, czy też autorskie trasy spacerowe z możliwością stworzenia własnej ścieżki i udostępnienia jej w serwisach społecznościowych.

Multiplatforma „Żydowska Warszawa” jest całkowicie bezpłatna, dostępna w języku polskim i angielskim, dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Platformie towarzyszą drukowane mapki ze ścieżkami zwiedzania współczesnej żydowskiej Warszawy.
Zapraszamy do odkrywania multiplatformy pod adresem: warsze.polin.pl

Projekt internetowy „Żydowska Warszawa” www.warsze.polin.pl jest realizowany w ramach programu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.