Wkrótce otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

17 marca odbędzie się uroczyste otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów w Markowej. Swoją obecność na uroczystości zapowiedział prezydent Andrzej Duda oraz delegacje z Izraela, USA, Kanady i Niemiec.

Muzeum budowane jest od 2013 przez Muzeum-Zamek w Łańcucie. Decyzję o jego powstaniu podjął Sejmik Województwa Podkarpackiego w 2008, a finansowanie projektu w dużej części pokryte zostało ze środków budżetu państwa w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bogdan Zdrojewski, ówczesnym minister kultury, zaangażował się w tę inwestycję i zadecydował o przekazywaniu na nią środków. W Markowej odtworzono dom rodziny Ulmów, zbudowano salę wystawową, wykładową i pracownię naukową. W zbiorach placówki znajdują się zdjęcia Józefa Ulmy, który zajmował się m.in. fotografią amatorską.

Józef Ulma i jego żona Wiktoria ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów od połowy 1942 do wiosny 1944. Wtedy to zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta, Włodzimierza Lesia. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali Józefa Ulmę, a także jego żonę, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży i szóstkę dzieci (8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i półtoraroczną Marię). Razem z Ulmami zginęli również wszyscy ukrywani Żydzi.

13 września 1995 Józef Ulma został wraz z żoną pośmiertnie odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 24 marca 2004 w Markowej odsłonięto poświęcony im pomnik.

Projekt Muzeum wykonała firma Nizio Design, która była zaangażowana również w tworzenie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich.