Minister Kultury wręczył nominacje

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście ma nową Radę. Nominacje międzynarodowemu gronu ekspertów wręczył podczas pierwszego posiedzenia Rady Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

W Radzie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zasiadają:

• doc. dr Vojtěch Blodig, zastępca dyrektora miejsca pamięci w Terezinie
• dr Wolf Kaiser, były dyrektor Domu Konferencji Wannsee w Berlinie
• prof. Danuta Konieczka-Śliwińska, z-ca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
• prof. Marek Kucia z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
• Olivier Lalieu z Memorial de la Shoah w Paryżu
• dr Piotr Paziński, pisarz, redaktor naczelny miesięcznika „Midrasz”,
• Karen Pollock, dyrektor Holocaust Educational Trust
• dr Irina Scherbakova ze stowarzyszenia Memoriał w Moskwie
• Jacek Stawiski, szef redakcji Świat w telewizji TVN24 Biznes i Świat
• prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN i członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

Przewodniczącym Rady MCEAH został prof. Marek Kucia, a zastępcą przewodniczącego wybrano dr. Vojtěcha Blodiga.

– Rząd Polski przywiązuje wyjątkową wagę do prawdy historycznej i z ogromnym uznaniem odnosi się do ludzi, którzy poprzez swoją działalność starają się ją upowszechniać, tak jak państwo zasiadający w Radzie MCEAH, jak wszyscy pracownicy Centrum, Muzeum oraz wszyscy ludzie związani z ideą mówienia prawdy o naszej historii, mówienia prawdy także o tej wielkiej zbrodni, jaką była Zagłada i jaką były zbrodnie totalitaryzmów – powiedział podczas posiedzenia Rady MCEAH Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

– Nie ma na świecie miejsca bardziej znaczącego i właściwego do tego, żeby pamiętać. Pamiętać o tym, jak nisko może upaść człowiek, kultura, społeczeństwo, cywilizacja. Nie ma miejsca bardziej właściwego do tego, żeby zadawać wciąż pytania o to, dlaczego tak się stało i dlaczego tak się wciąż dzieje na naszym świecie. Nie ma miejsca bardziej właściwego do zadawania wciąż pytania o nasze wybory, wartości we współczesnym świecie, o to, jak wybierać, jak bronić się przed oszalałymi ideologiami, jak rozumieć wolność i czy istnieje kanon wartości uniwersalnych, najważniejszych, które dają nadzieję, o które możemy się opierać – podkreślił wicepremier.

– Miejsce, w którym się znajdujemy to najlepsze miejsce do szukania tych odpowiedzi, do niesienia w świat przesłania, że dobre odpowiedzi, choć bardzo trudno je znaleźć i trudno niekiedy o tym przekonywać, jednak mimo wszystko istnieją. To jest najlepsze miejsce do edukowania o ludzkich powinnościach i wyborach. I taki jest, jak myślę, sens istnienia Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Tego centrum, które państwo stworzyliście, które niesiecie i rozwijacie. Taki jest właśnie sens funkcjonowania Rady tego centrum, która ma strzec jego idei dialogu i poszukiwań odpowiedzi na najważniejsze współczesne pytania ludzkości – dodał prof. Gliński. Zapewnił on także o pełnym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarówno dla projektu nowej wystawy głównej Muzeum Auschwitz, jak i dla adaptacji budynku tzw. Starego Teatru na siedzibę MCEAH.

– W chwili, w której – dzięki Fundacji Auschwitz-Birkenau – autentyzm Miejsca Pamięci zdaje się być zabezpieczony, będziemy skupiać się na dalszym rozwoju programów edukacyjnych oraz utworzeniu niezbędnej infrastruktury dla edukacji – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński. – Wśród najważniejszych dużych inwestycji na najbliższe lata są: utworzenie nowej wystawy głównej, adaptacja tzw. Starego Teatru na siedzibę MCEAH oraz budowa nowego Centrum Obsługi Odwiedzających. Każda z nich wpłynie zdecydowanie na jakość pracy edukacyjnej Muzeum, tak ważnej w dobie odchodzenia ostatnich świadków oraz ciągłego zwiększania się liczby odwiedzających – dodał Piotr Cywiński.

Wicepremier Gliński, który był gościem pierwszego posiedzenia nowej Rady MCEAH odwiedził również Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz.