Polska nie ma powodu obawiać się terrorystów

fot. P. Tracz / KPRM

– Mogę zapewnić Polaków, że są bezpieczni. Nie ma powodu, żeby wprowadzać podwyższony stopień bezpieczeństwa, ale będą prowadzone kontrole – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do wtorkowych zamachów terrorystycznych w Brukseli.

Premier na specjalnej konferencji prasowej po posiedzeniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) złożyła Belgom kondolencje. – Ta tragedia, która wydarzyła się dzisiaj w Brukseli pokazuje, że żyjemy w świecie, w którym wszystkie wartości przez nas uznawane jako fundamenty budowania wspólnoty zaczynają lec w gruzach – mówiła premier Szydło na konferencji prasowej zwołanej w związku z wtorkowymi zamachami w Brukseli. Oceniła też, że obowiązkiem wszystkich państw jest bronić swoich obywateli. – Ale też obowiązkiem nas wszystkich, Europejczyków, jest bronić bezpieczeństwa Europy – dodała.

Premier podkreślała, że powinniśmy być solidarni w takich chwilach, ale poza solidarnością potrzebne są także skuteczne działania i wyciąganie wniosków. – Obowiązkiem rządzących jest zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Musimy być skuteczni w tych działaniach, ponieważ terroryści poczynają sobie coraz śmielej – mówiła premier.

Jak poinformowała premier na wtorkowym nadzwyczajnym spotkaniu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dokonano oceny sytuacji i bezpieczeństwa naszego kraju. – Mogę zapewnić naszych obywateli, że są bezpieczni – zapewniła premier.

– Musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych – oświadczył dziś prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do zamachów Brukseli. Wcześniej, w Ambasadzie Królestwa Belgii wpisał się do księgi kondolencyjnej.

We wtorek w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z muzykami NDR Sinfonieorchester – Orkiestry Symfonicznej z Hamburga.

Prosząc najpierw o uczczenie ofiar zamachów minutą ciszy, Prezydent przyznał, że jego wystąpienie podczas tego spotkania miało być zupełnie inne, jednak zmieniły je tragiczne wydarzenia w stolicy Belgii.

– Musimy stać razem w obronie naszych europejskich wartości, w obronie naszych fundamentów kulturowych. Musimy być solidarni zarówno z Belgami, jak i wszyscy razem w Europie. Nie możemy się dać pokonać nawet brutalnej przemocy – podkreślił Andrzej Duda.