Odsłonięcie tablicy Raoula Wallenberga

W 73. rocznicę powstania w getcie, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy, odsłoniła tablicę poświęconą Raulowi Wallenbergowi, patronowi ulicy w Śródmieściu położonej w pobliżu pl. Grzybowskiego.

W uroczystości udział wzięli także Inga Eriksson Fogh, ambasador Królestwa Szwecji, Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier, Ann Azari, ambasador Izraela i Cecilia Ahlberg, krewna Raoula Wallenberga.

– Szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg powołując w lipcu 1944 roku przy szwedzkim poselstwie w Budapeszcie specjalną „sekcję humanitarną” podjął się – z własnej inicjatywy – misji ratowania węgierskich Żydów przed Zagładą. Działając w porozumieniu z amerykańską organizacją rządową – Komitetem ds. Uchodźców Wojennych, ocalił tysiące węgierskich Żydów, wydając im gwarantujące ochronę szwedzkie paszporty. – powiedział podczas uroczystości Prezydent Warszawy.

R.Wallenberg za swój bohaterski czyn został uhonorowany medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i upamiętniony pomnikami i tablicami na Węgrzech, w Izraelu, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

– W Warszawie odsłaniając w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej i okupacyjnego getta, tę tablice przywołujemy pamięć o nim. A wiedza o dziele Raoula Wallenberga jest ciągle ważna także w czasach nam współczesnych. Słyszymy o aktach ksenofobii, antysemityzmu, rasizmu, a co najmniej niechęci wobec uchodźców. Jako prezydent Warszawy potępiam je i przed nimi ostrzegam. – podkreśliła Hanna Gronkieiwcz-Waltz.

Prezydent Warszawy poinformowała także o swym przystąpieniu do inicjatywy Komitetu Żydów Amerykańskich, która jest odpowiedzią burmistrzów i prezydentów miast europejskich i amerykańskich na wzrost nastrojów antysemickich i rasistowskich.

Następnie Prezydent Warszawy wzięła udział w otwarciu wystawy o R. Wallenbergu „Nie mógłbym postąpić inaczej” na pl. Grzybowskim oraz złożyła wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

W godzinach porannych dwóch wiceprezydentów Warszawy – Jarosław Jóźwiak i Michał Olszewski na pl. Bankowym rozdawał przechodniom żółte żonkile – symbol rocznicowych obchód wybuchu powstania w getcie w 1943 r.