Kolejna nagroda dla “Pani Stefy”

5 maja po raz drugi wręczono Poznańską Nagrodę Literacką. Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza został Erwin Kruk, a stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymała Magdalena Kicińska, autorka książki “Pani Stefa”, która zaapelowała do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, o nieustawanie w walce z rasizmem i ksenofobią.

Poznańska Nagroda Literacka to wyróżnienie, które jest fundowane wspólnie przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Miasto Poznań. W 2015 roku, pierwszą edycję Nagrody, składającej się z dwóch wyróżnień: Nagrody im. Adama Mickiewicza (za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury) oraz Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, otrzymali: Zbigniew Kruszyński (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz Kira Pietrek (Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka).

Laureatów wyłoniła Kapituła w składzie: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel.

– Poczytuję to stypendium jako nagrodę dla Stefanii Wilczyńskiej i dzieło pamięci o niej. To zaszczyt, ale też obowiązek, który też ciąży na panu, panie prezydencie. Cieszę się, że Poznań przystąpił do inicjatywy walki z ksenofobią i rasizmem, bo to, o czym pisałam w książce, a było tłem życia Stefanii Wilczyńskiej, niestety, mam wrażenie, znowu rośnie w siłę w Polsce i musimy się temu przeciwstawiać – powiedziała podczas uroczystości Magdalena Kicińska.