Naczelny rabin Izraela w Warszawie

Naczelny aszkenazyjski rabin Izraela, David Baruch Lau, przyjechał z wizytą do Polski. W środę wieczorem spotkał się z przedstawicielami społeczności żydowskiej w synagodze Nożyków w Warszawie. W uroczystości wzięli udział: naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Moshe Bloom, rabin Szalom Ber Stambler oraz Monika Krawczyk, dyrektor generalna Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

IMG_6740

Rabin Lau wspominał swojego ojca, rabina Israela Meira Laua, który urodził się w 1937 w Piotrkowie Trybunalskim. W 1963 wziął udział w ceremonii upamiętniającej dwudziestą rocznicę wybuchu powstania w getcie. – Zaproszono wiele ważnych osób, w tym rabina Laua. W czasie uroczystości mówiono o Polakach i polskości, ale w żaden sposób nie wspomniano o Żydach – powiedział rabin David Lau. – Wtedy on postanowił coś zrobić. Sądząc, że w pobliżu nie ma żadnego Żyda, wyszedł przed szereg i zaczął odmawiać kadisz.

IMG_6725

Wtedy rabin Israel Meir Lau usłyszał, odpowiadające mu głosy “amen”. Zobaczył, że na drzewach wokół siedzieli ludzie, którzy razem z nim się modlili. To wywołało w nim wzruszenie. Później rabin pojechał do Treblinki, gdzie zebrał prochy ofiar, które przewiózł do Izraela. To w Treblince został zamordowany jego ojciec, a dziadek rabina Davida Barucha Laua.

IMG_6750

– Tak jak drzewa rosną i wydają owoce, tak z was, polskich Żydów, będa kiedyś owoce – miał powiedzieć rabin Israel Meir Lau do osób, które odmawiały z nim kadisz.

Rabin David Baruch Lau zaznaczył, że w synagodze Nożyków w środę wieczorem zobaczył te “owoce”, o których wspominał jego ojciec.

IMG_6715

Rabin Lau z Warszawy pojechał do Rzeszowa. Odwiedzi również Łódź i Kraków.