Museum, I Remeber – Muzeum, Ja Pamiętam

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jednego z najmłodszych prywatnych muzeów, Museum, I Remeber znajdującego się przy ulicy Miodowej 19 w Krakowie.

Misją muzeum jest nauka historii przez sztukę – w tym wypadku poprzez obrazy i grafiki światowej sławy artysty – Chaima Goldberga. Jego dzieła przenoszą nas w niezwykły świat przedwojennych polsko – żydowskich miasteczek – sztetli i przywraca pamięć o tym zaginionym świecie. Goldberg był świadkiem epoki – drobiazgowym i uczciwym. Jako jeden z ostatnich malarzy rozumiał „ducha sztetli” oraz ich specyficzną kulturę, muzykę i religię. To była jego rodzinna kultura – z dumą kultywował ją po wojnie w Polsce, a potem na emigracji w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych.

Wielkim marzeniem Chaima Goldberga był powrót do kraju dzieciństwa. Udało się to zrealizować dopiero po jego śmierci, kiedy syn, Shalom, postanowił przenieść dzieła ojca na krakowski Kazimierz. Wystawa nie jest jedynie prezentacją wspaniałych obrazów, grafik i akwareli. Jest ona również rodzajem spektaklu. Scena po scenie (tak uszeregowane są prace artysty) ukazane są kolejne etapy życia tradycyjnych polskich Żydów – narodziny, swaty, ślub, ciężka praca, święta i specyficzne obyczaje. Każda z postaci ma swoje imię i nazwisko, a także nosi twarz pierwowzoru.

Dzięki muzeum odwiedzający mają możliwość ujrzenia w kolorze, a nie tylko na czarno – białych upozowanych fotografiach tego, jak wyglądały sztetle – ubogie materialnie lecz bogate kulturowo a przy tym niezwykle malownicze.

Muzeum otwarte jest codziennie od 10:00 do 17:00. Ceny biletów od 10 zł do 18 zł.

Pozdrawiamy serdecznie
Zespół muzeum