70. rocznica pogromu kieleckiego

Kielce, Planty 7

W tym roku przypada 70. rocznica pogromu kieleckiego. Uroczyste upamiętnienie odbędzie się w niedzielę 3 lipca w Kielcach.

Program:

Godz. 12.00
Pomnik Menora (al. IX Wieków Kielc, opodal Urzędu Wojewódzkiego)
Przejście pod budynek dawnej synagogi (ul. Warszawska) i modlitwa przy Memoriale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Kamienica przy ul. Planty 7/9 – miejsce zbrodni. Przypomnienie wydarzeń z 4 lipca 1946 roku, odczytanie nazwisk ofiar, świadectwa i modlitwa.

Przejazd autobusami na cmentarz żydowski (al. Na Stadion). Autobusy będą oczekiwały przy ulicy Paderewskiego, vis a vis budynku przy ulicy Planty 7, po drugiej stronie Skweru im. Ireny Sendlerowej

Około godz. 15.00
Grób ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim– modlitwy Żydów i chrześcijan.

Ponieważ kilkugodzinne uroczystości odbywać się będą w otwartej przestrzeni organizatorzy proszą, by pamiętać o zabezpieczaniu się w parasole i nakrycia głowy.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

2 lipca g. 12.00 Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego , ul. Planty 7
Otwarcie stałej wystawy o pogromie kieleckim WSPOMNIJCIE NA MINIONE DNI ( Iz. 46,9)
Wystawa ukazująca czym była zbrodnia kielecka dla ofiar poprzez dokumenty, zdjęcia, materiały sądowe i świadectwa tych, które ocaleli.

2 lipca g. 18.00 Wojewódzki Dom Kultury, ul. Ściegiennego 2
Pokaz filmu „Planty 7/9” , realizacja: Michał Jaskulski i Larry Loewinger, produkcja USA/Polska
Reżyserzy filmu – polski katolik i amerykański Żyd – przez blisko dziesięć lat jego realizacji uczyli się wspólnego spojrzenia na historię pogromu. W 70. rocznicę tragedii przedstawiają historię o tym, jak wiele może się zmienić między ludźmi, gdy nawet najtrudniejsza prawda przekazywana jest z miłością.

4 lipca o godz. 18.00 w Kieleckim Centrum Kultury (pl. Moniuszki 2B) Uroczysty koncert w 70. rocznicę pogromu kieleckiego w wykonaniu SINFONII VARSOVII pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka .
Repertuar: Jerzy Maksymiuk: Lament serca Kielcom in memoriam; Dymitr Szostakowicz: Symfonia kameralna; Samuel Barber: Adagio na smyczki.

Koncert poprzedzi uroczystość wręczenia Jego Ekscelencji ks. bp. Mieczysławowi Cisło wyróżnienia Vir Bonus przyznawanego przez Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w uznaniu wyjątkowości postaci i dzieła życia. Ksiądz Biskup jest przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

—–

Oświadczam, że organizowany w dniu 3 lipca br “Marsz Życia – ku pojednaniu” nie ma nic wspólnego z Marszem Pamięci, jaki od 16 lat Stowarzyszenie im. Jana Karskiego organizuje w rocznicę Pogromu Kieleckiego. Nie wiem dlaczego inicjatorzy „Marszu Życia“ planują ją w tym samym czasie.

Jednocześnie informuję, że nie mam nic wspólnego z ogłoszoną przez organizatorów tego marszu zbiórką stu tysięcy złotych. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego nigdy nie przeprowadzało zbiórek pieniędzy na uroczystości rocznicowe, wszystkie osoby, aktywnie w nich uczestniczące, robiły to honorowo i na własny koszt.

Bogdan Białek
Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!