Frank London w Polin

Fot. Tomasz Łabędź

Frank London przedstawi w Muzeum POLIN swoją niezwykłą amerykańsko-węgierską orkiestrę: Glass House Orchestra. Jeden z najważniejszych trębaczy nowojorskiej sceny jazzowej Radical Jewish Culture, członek i współzałożyciel legendarnej grupy The Klezmatics wraz z zespołem znakomitych muzyków zabiorze nas w podróż po przedwojennych ulicach Budapesztu. Obok trąbki zabrzmią m.in. gitary, skrzypce, cymbały i kontrabas.

Tym razem London zaprosił do współpracy muzyków z USA i Węgier. Każdy z nich reprezentuje inną muzyczną tradycję i doświadczenia. Za pretekst do tego instrumentalnego eksperymentu posłużyła tradycyjna muzyka żydowska z Węgier. Na scenie spotkają się więc melodie ludowe z punk-rockiem i improwizacją.

Nowojorscy artyści to Aram Bajakian, młody gitarzysta znany ze współpracy z Lou Reedem i znakomicie przyjętych autorskich nagrań dla oficyny Tzadik Records, Jake Shulman-Ment, etnomuzykolog i skrzypek, Pablo Aslan, cieszący się opinią giganta argentyńskiego jazzu kontrabasista, a także Yonadav Halevy, jeden z najbardziej znanych izraelskich perkusistów jazzowych. Węgry reprezentować będzie: Miklós Lukács, jeden z najważniejszych wirtuozów i innowatorów tradycyjnych środkowoeuropejskich cymbałów, Edina Szirtes Mókus, wokalistka i skrzypaczka oraz Béla Ágoston, multiinstrumentalista łączący w swej grze jazz, folk i muzykę eksperymentalną.

Frank London to jedna z najważniejszych postaci muzyki żydowskiej w Nowym Jorku i na świecie. Jest członkiem i współzałożycielem legendarnej grupy The Klezmatics. Jej płyta „Wonder Wheel” została w 2007 roku wyróżniona nagrodą Grammy za najlepszy album w kategorii world music. London to także członek słynnych grup Hasidic New Wave czy Klezmer Brass Allstars. Jeszcze bardziej imponująca jest lista artystów, którzy zapraszają trębacza do własnych projektów: od Chavy Alberstain, przez Lestera Bowie, Iggy’ego Popa po Johna Zorna. Artysta od lat jest stałym bywalcem i gwiazdą Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. 30 czerwca po raz pierwszy wystąpi na scenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

30 czerwca, godz. 19.00, bilety: 40 zł (rzędy A-K) i 30 zł (rzędy L-W)

Bilety dostępne w kasach Muzeum oraz internetowym systemie sprzedaży: http://bilety.polin.pl/numerowane.html?id=38207

Partnerami koncertu są Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.