90-lecie Mariana Turskiego

Osobistości świata, polityki, mediów, intelektualiści, przedsiębiorcy i duchowni zgromadzili się w Muzeum Historii Żydów Polskich, by uczcić 90-lecie urodzin Mariana Turskiego – więźnia obozów koncentracyjnych, historyka, wieloletniego redaktora “Polityki”, jednego z architektów powstania Muzeum.

Podczas uroczystej gali, prowadzonej przez Piotra Wiślickiego, prezesa Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, oraz Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego tygodnika “Polityka”, ambasadorowie Stanów Zjednoczonych, Izraela i Niemiec odczytali listy gratulacyjne przesłane przez ich prezydentów.

Na ręce organizatorów gali list gratulacyjny przesłał także prezydent Andrzej Duda.

Marian Turski (Mosze Turbowicz) urodził się w Druskiennikach. Więzień łódzkiego getta, w sierpniu 1944 został deportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wiosną 1945 przeżył marsz śmierci do Buchenwaldu.

Z jego ponad czterdziestoosobowej rodziny przeżyły cztery osoby.

Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Warszawie. Od 1958 nieprzerwanie kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”.

Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Od 2009 jest przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich.