Arabska posłanka nazwała izraelskich żołnierzy mordercami

Hanin Zoabi, fot. Coletiva com Haneen Zoabi CC BY-SA 2.0

Hanin Zoabi, arabska Izraelka, która jest posłanką w Knesecie, określiła izraelskich żołnierzy jako morderców, co spowodowało wezwanie do jej odwołania.

Zoabi przypomniała incydent z 2010, kiedy to izraelscy komandosi zabili dziewięciu obywateli tureckich, próbujących przedostać się na łodzi do zablokowanej wówczas Strefy Gazy. Netanjahu przeprosił wtedy władze Turcji za zaistniała sytuację. Zoabi domaga się przeprosin również pod swoim adresem. “Ci, którzy mordowali powinni przeprosić. Wy powinniście przeprosić” – mówiła w Knesecie w środę. Żołnierzy, którzy wizytowali tego dnia izraelski parlament nazwała mordercami.

Kilku posłów próbowało ją uciszyć. Posłanka podkreśliła, że będzie się sprzeciwiać blokadom Strefy Gazy oraz popierać każdą flotyllę, która tam się uda.

Wystąpienie Zoabi nastąpiło dzień po tym, jak Izrael i Turcja podpisały umowę o wzmocnieniu współpracy.

Parlamentarzyści Nachman Shai z Unii Syjonistycznej i Amir Ohana z Likudu złożyli skargę na Zoabi do Komisji Etycznej Knesetu. Premier Netanjahu oświadczył, że rozmawiał z prokuratorem generalnym o procedurze odwołania Zoabi z funkcji parlamentarnych. “Jej kłamstwa zaszły za daleko i nie ma dla niej miejsca w Knesecie” – napisał premier na Facebooku.