Nagrody dla wolontariuszy Muzeum Auschwitz

fot. Marek Lach

„Gdyby zabrakło dziesięciu…” to nagrody dyrektora Muzeum przyznawane wolontariuszom oraz przedstawicielom instytucji wspierającym wolontariat w Miejscu Pamięci Auschwitz. Wręczono je 1 lipca – w przeddzień 69. rocznicy utworzenia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

– Chciałem się nisko Państwu pokłonić i serdecznie podziękować. Bardzo cenimy sobie waszą obecność w Muzeum, wasze pomysły, pracę i aktywność. Dziękujemy za waszą pasję, oddanie i za poświęcony czas – powiedział do nagrodzonych Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Tytuł nagrody to bezpośrednie nawiązanie do biblijnej dyskusji o to, ilu ludzi potrzeba, aby uratować świat. Jestem przekonany, że w Miejscu Pamięci my także prowadzimy swoistą walkę o świat. Ludzie wyjeżdżają stąd trochę zmienieni, a my chcielibyśmy, aby opuszczali oni to miejsce z poczuciem wielkiej odpowiedzialności. Nasz mocny głos o tym, jak ważne na świecie są wolność i demokracja, a także o tym, co może stać się, kiedy łamane są prawa człowieka, jest bardzo istotny. Wy – wolontariusze Miejsca Pamięci – jesteście częścią tego naszego głosu – podkreślił Andrzej Kacorzyk.

W 2015 r. w codziennej pracy Muzeum wspomagało ponad 600 wolontariuszy i stażystów z całego świata. Tylko w organizację 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz 27 stycznia 2015 r. zaangażowanych było ok. 200 osób.

– Wsparcie ze strony wolontariuszy jest nieocenione. Większość z nich przyjeżdża do Miejsca Pamięci na dłuższy czas, dzięki czemu pobyt tutaj jest dla nich również okazją do dogłębnego poznania historii miejsca. Są również tacy, którzy pomagają nam zdalnie np. tłumacząc teksty na różne języki. Wszystkim im jesteśmy bardzo wdzięczni – powiedziała Katarzyna Marcak, szefowa Biura Wolontariatu w MCEAH.

– W wolontariacie oczywiście nie chodzi o nagrody. Zaangażowanie wynika z pasji, z wiary w misję Miejsca Pamięci, a także w jego rolę edukacyjną. Pracownicy Muzeum wykonują wspaniałą pracę i cieszę się, że mogę im pomagać. Jednak oczywiście – takie wyróżnienie to niezwykle miła rzecz. To dla mnie ogromny zaszczyt – powiedziała Imogen Dalziel.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 roku. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.