Premier Kanady odwiedził Muzeum Auschwitz

Premier Kanady w Muzeum Auschwitz, lipiec 2016, fot. Paweł Sawicki

Premier Kanady Justin Trudeau odwiedził 10 lipca Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz. Towarzyszyli mu m.in. Nate Leipciger, były więzień Auschwitz urodzony w 1928 r. w Chorzowie, który wyemigrował w 1948 r. do Kanady i wielokrotnie odwiedzał Miejsce Pamięci podczas Marszów Żywych, Minister Spraw Zagranicznych Kanady Stéphane Dion oraz rabin Adam Scheier z Montrealu, wiceprzewodniczący Rady Rabinów Kanady. Gości powitał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński, którzy przybliżył im historię obozu, a także opowiadał o współczesnych wyzwaniach Miejsca Pamięci.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie, premier Trudeau złożył wieniec i minutą ciszy oddał hołd wszystkim ofiarom tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Goście zwiedzili obszerny fragment muzealnej ekspozycji. Zobaczyli m.in. poświęcony Zagładzie Żydów blok 4, gdzie znajdują się m.in. niemieckie fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier, model komory gazowej i krematorium II z Birkenau, puszki po Cyklonie B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym. Znajduje się tam również sala poświęcona magazynom, w których sortowano zrabowane mienie, i które w żargonie obozowym nazywano „Kanadą”. W bloku 5 zobaczyli osobiste przedmioty ofiar, które odnaleziono w tych magazynach po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne. Delegacja odwiedziła także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w Auschwitz I.

fot. Paweł Sawicki

fot. Paweł Sawicki

W drugiej części wizyty premier Trudeau odwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau. Przeszedł wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji Żydów, a także zobaczył ruiny komory gazowej i krematorium III, przy których odmówiono żydowską modlitwę za zmarłych – Kadisz. Na pomniku upamiętniającym ofiary obozu zapalono znicze. Premier wpisał się także do księgi pamiątkowej Muzeum.

„Byliśmy dziś świadkami tego, jakie są możliwości ludzkiego celowego okrucieństwa i zła. Pamiętajmy na zawsze o tej bolesnej prawdzie o nas samych. Niech wzmocni ona nasze działania prowadzące do tego, by nigdy więcej nie pozwolić na nastanie takich ciemności” – napisał premier Justin Trudeau. „Nigdy nie dość tolerancji. Ludzkość musi nauczyć się kochać swoją różnorodność” – czytamy.

Kanada jest jednym z 36 krajów, które wsparły Kapitał Wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zyski z Funduszu przeznaczane są na finansowanie konserwacji autentycznych pozostałości po niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.