Milion odwiedzających Muzeum Auschwitz

Fot. Paweł Sawicki/Muzeum Auschwitz

Już ponad milion osób odwiedziło w tym roku – do połowy lipca – Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau. Nigdy wcześniej w historii Muzeum frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka.

– W ubiegłym roku tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady zwiedziła rekordowa liczba 1,72 mln osób. Milion odwiedzających odnotowaliśmy wówczas na przełomie lipca i sierpnia, czyli nieco później niż w tym roku – powiedział Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum, odpowiedzialny m.in. za logistykę udostępniania przestrzeni poobozowej.

– Do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy. Wszystko jednak wskazuje na to, że i ten rok będzie pod względem frekwencji rokiem rekordowym. Wynika to nie tylko z porównania danych dotyczących ostatnich lat, ale także bezprecedensowe zainteresowanie wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz ze strony uczestników odbywających się w tym roku w Krakowie Światowych Dni Młodzieży – dodał Kacorzyk.

Na specjalnej stronie internetowej zarejestrowało się ok. 300 tysięcy osób, którzy chcą odwiedzić w tych dniach teren byłego obozu. Ze względu na to w dniach 20-28 lipca oraz 1-3 sierpnia 2016 r. Miejsce Pamięci będzie otwarte wyłącznie przez uczestników ŚDM. Przygotowano dla nich specjalną trasę przejścia.

Ze względów na ogromne zainteresowanie oraz wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie będzie obejmować wnętrz historycznych budynków. Trasę zaplanowano tak, aby pielgrzymi mogli zobaczyć najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau, a najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży wystawa plenerowa. Każdy otrzyma również specjalną ulotkę informacyjną. Dla pielgrzymów ŚDM przygotowano również publikacje o Auschwitz – zarówno książki historyczne, jak i wspomnieniowe – dostępne po polsku, angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku i niemiecku.

Ogromna liczba odwiedzających autentyczny teren byłego obozu niesie za sobą wiele wyzwań związanych m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. Dlatego prosimy wszystkich planujących wizytę w Miejscu Pamięci o korzystanie z internetowego serwisu visit.auschwitz.org, gdzie można nie tylko zarezerwować termin zwiedzania, ale także zapoznać się z regulaminem zwiedzania Muzeum.

Przypominamy, że ze względu na wymogi bezpieczeństwa na terenie Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i e-papierosów. Maksymalny rozmiar toreb i plecaków, które wnieść można na teren Muzeum to 30x20x10 cm.