II edycja Polin Meeting Point

Fot. Alicja Szulc / Muzeum Polin

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęła się II edycja międzynarodowej letniej szkoły Polin Meeting Point skierowanej do studentów z Polski, Niemiec i Izraela.

Program skierowany jest do osób zainteresowanych dialogiem międzykulturowym i badaniem historii okresu powojennego w perspektywie porównawczej, chcących poznać metody pracy ze świadectwami historii mówionej oraz rozwijać swoje interpersonalne umiejętności. Interdyscyplinarny program pozwoli uczestnikom na otwartą dyskusję z rówieśnikami i zaproszonymi wykładowcami z trzech krajów. Studenci będą mieć szansę poznać różne perspektywy w badaniu historii tego okresu podczas zajęć na wystawie stałej Muzeum POLIN, wizyt studyjnych w miejscach pamięci i muzeach, warsztatów i wykładów.

To już druga edycja Polin Meeting Point. W zeszłym roku głównym zagadnieniem była pamięć o zakończeniu II wojny światowej. W tym roku studenci skupią się na temacie powojennej odbudowy: tworzenia na nowo powojennej tożsamości w Polsce, Niemczech i budowania państwowości Izraela. Wspólnie z zaproszonymi ekspertami z Polski, Niemiec i Izraela będą dyskutować m.in. o odradzaniu się żydowskich społeczności, zmaganiach z doświadczeniem Holokaustu, problemie powojennej przemocy oraz sporach o kształt nowej rzeczywistości.

Efektem edycji zatytułowanej “Po wojnie” będzie finisaż – spotkanie podsumowujące, które odbędzie się 31 lipca.