Odsłonięcie pomnika w Markuszowie

Mieszkańcy Markuszowa tłumnie stawili się wraz z proboszczem i wójtem na uroczystości odsłonięcia pomnika na uporządkowanym cmentarzu żydowskim w tej miejscowości.

Uroczystość zaszczycił też Bp. Mieczysław Cisło z Lublina, który powiedział, nawiązując do sytuacji w czasie II wojny światowej, że “Żydzi nie są już ściganymi tułaczami czy uchodźcami. Mają własne państwo – Izrael, dlatego tak ważny jest dialog i współpraca. Można budować wspólnotę, mimo że w Markuszowie nie ma Żydów, ale ci zmarli – sąsiedzi – mają prawo do naszej pamięci”.

Markuszow2

Inicjatorem uporządkowania cmentarza był dr Dan Oren – profesor Uniwersytetu w Yale, USA, który wraz ze swoją rodziną i kuzynami przyjechał na tydzień do Markuszowa, by porządkować teren razem z Matzeva Foundation pod wodzą jej założyciela, Stevena Reece’a. Działanie te koordynowała Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji, powiedziała, że z “uwagi na ogromną liczbę zabytkowych cmentarzy w Polsce, a niewielką liczbę gmin i organizacji żydowskich, tylko takie partnerstwa lokalnych działaczy i ludzi dobrej woli mogą faktycznie poprawić stan tych zabytkowych nekropolii”.

Lokalnym partnerem była organizacja Studnia Pamięci z Lublina.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!