Pardes Festival 2016

PARDES FESTIVAL – SPOTKANIA Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ |
KAZIMIERZ DOLNY |16-21 sierpnia | ZAPRASZAMY!

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 16 do 21 sierpnia 2016 na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. Patronem honorowym festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Marszałek Województwa Lubelskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Żydowski Instytut Historyczny, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, muzea łódzkie, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Portal jewish.pl jest patronem medialnym Pardes Festival.

Pardes Festival to znakomita okazja do zdobycia wiedzy o różnorodności etnicznej, religijnej, kulturowej i społecznej Polski w przeszłości i współcześnie. Formuła wydarzeń festiwalowych i przypisanych do nich otwartych dyskusji z prelegentami, artystami, ekspertami w obszarze wielokulturowości tworzy przestrzeń do refleksji nad uprzedzeniami i stereotypami, budując platformę dialogu międzykulturowego.

Uroczysta inauguracja festiwalu 16 sierpnia (wtorek), o godz. 17.00 w kazimierskiej synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W części drugiej koncert Nie wierzę piosence w wykonaniu wybitnej wokalistki Lory Szafran i zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny!

Pardes Festival oferuje bogaty, interdyscyplinarny program z wieloma prezentacjami multimedialnymi, koncertami, filmami, spacerami tematycznymi po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla, ale tego roku podążamy także śladami tradycji i kultury żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku miast: Lublina, Łodzi, Poznania i Leszna, i najmniejszego miasta w międzywojniu, czyli Nowogródka. W programie wyjątkowe prezentacje multimedialne, filmy i czas na refleksję nad wielokulturową przeszłością Polski.

17 sierpnia (środa) odbędzie się – już po raz kolejny – Popołudnie ze Śliwką. Koniec sierpnia pachnie w Kazimierzu śliwką! Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską. O śliwce pisał Tadeusz Pruszkowski: Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela – koronki, a Łódź towary łokciowe“.

Smakiem i zapachem śliwek (także wędzonych!), aromatem wypieków śliwkowych i innych smakołyków śliwkowych będziemy się delektować w Pensjonacie Folwark Walencja (ul. Góry 16). Zapraszamy na arcyciekawą prezentację kustosza Muzeum Wsi Lubelskiej Grzegorza Miliszkiewicza Żyd – dzierżawca sadów w czasach II Rzeczpospolitej. Na śliwkową nutę zagra zespół SięGra w duecie – dwaj wybitni muzycy: Bartłomiej Stańczyk i Jarosław Adamów.

Program festiwalowy oferuje spotkania poświęcone historii Kazimierza Dolnego i słynnej kazimierskiej polsko-żydowskiej kolonii artystycznej. Tematykę europejskich kolonii artystycznych prezentujemy tego roku na przykładzie najsłynniejszej chyba kolonii artystycznej w Niemczech, w Worpswede. Zapraszamy na spotkanie z gośćmi z Niemiec w sobotę festiwalową (20.08.).

Każdego roku organizatorzy przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia wyruszymy w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. Zapowiada się wiele atrakcji! W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego WIDYMO w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym. Koncert pieśni łemkowskich w wykonaniu Widymo to wyraźny akcent wielokulturowy na finał dnia łemkowskiego: znak bogatego i niełatwego wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert rewelacyjnego zespołu Bester Quartet. 20 sierpnia, sobota, godzina 21.00 na Zamku w Kazimierzu! | bilet 20 zł | sprzedaż: kasa zamku (10:00-17:30) i Centrum Informacji Turystycznej (9:00-17:00), ul. Rynek 15 | tel. 81 88 10 709 | czynne: poniedziałek – niedziela |

21 sierpnia 2016, w niedzielę, organizatorzy – wspólnie z Muzeum Wsi Lubelskiej – proponują wycieczkę do podlubelskiego skansenu. W programie zwiedzanie odtworzonego miasteczka, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów kultury materialnej społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie i udział w dożynkach dworskich.

Zachęcamy do odwiedzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival

Tekst: Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival
Oprawa graficzna: Antonina Konopelska