Numer telefonu, który pozwala łączyć się z Żydami na całym świecie

Powstał numer telefonu, który pozwoli dzwoniącym Żydom, jak i nie-Żydom, połączyć się z członkiem społeczności żydowskiej w wybranym kraju, by zadać pytania dotyczące np. koszerności lub spraw religijnych w danej miejscowości. W programie zarejestrowali się mieszkańcy Izraela, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i innych krajów. Polski brak na liście.

+1-323-310-0622 to numer, pod którym możemy uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania z 22 zarejestrowanych w programie miast. Usługę uruchomił 18 lipca Shlomo Zirdok. Większość korzystających z numeru osób to ortodoksyjni mężczyźni, którzy przed podróżą do danego miasta pytają np. o możliwość koszernego posiłku.

Aby zostać takim “doradcą” trzeba być Żydem, mieć ukończone 18 lat oraz przedstawić kontakt do rabina, który potwierdzi naszą tożsamość. Trzeba też odbierać telefon, gdy dzwoni z pytaniem z zagranicy.

Skąd pomysł na taki numer telefonu? Siostra założyciela projektu, która mieszka w Meksyku, była członkinią grupy, która odmawiała psalmy za zdrowie chorej osoby. Pewnego dnia, już po zachodzie słońca, uświadomiła sobie, że zapomniała odmówić swoją część modlitwy. Wtedy zadzwoniła do brata, który był w Los Angeles, w innej strefie czasowej, i mógł zrobić to za nią. “Pomyślałem wtedy, że Żydom często przydałby się ktoś w innym kraju” – wyznaje Shlomo Zirdok.

Obecnie poprzez ten numer telefonu można dodzwonić się do Tel Awiwu, Jerozolimy, Nowego Jorku, Los Angeles, Miami, Chicago, Atlanty, Toronto, Vancouver, Meksyku, Buenos Aires, Sao Paulo, Paryża, Londynu, Moskwy, Melbourne, Sidney, Amsterdamu, Johannesburga, Berlina, Kijowa.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!