Syn Icchaka Rabina krytykuje Donalda Trumpa

Grób Icchaka Rabina i jego żony Lei w Jerozolimie.

Syn zamordowanego izraelskiego premiera Icchaka Rabina uważa, że retoryka kampanii Donalda Trumpa zagraża amerykańskiej demokracji i tworzy atmosferę podobną do tej, która w 1995 doprowadziła do zabójstwa jego ojca.

Yuval Rabin opublikował swoją opinię w niedzielnym wydaniu USA Today. Jego zdaniem wypowiedzi Trumpa mogą być uznane za podżeganie tego samego rodzaju jak to, które doprowadziło do zamordowania Icchaka Rabina w Izraelu.

“Trump nazwał Clinton diabłem i zasugerował, że wybory mogą zostać sfałszowane. Poddał w wątpliwość bezstronność wymiaru sprawiedliwości. Celowo lub nie republikański kandydat na prezydenta usuwa zaufanie do demokratycznej formy rządów. Jeśli wybory będą postrzegane jako bezprawne, jeśli głosujący na drugiego kandydata są postrzegani jako mniej ‘amerykańscy’, to wtedy staje się dopuszczalne – a nawet akceptowalne – działanie poza systemem politycznym.”

W ubiegłym tygodniu Trump zasugerował, że zwolennicy broni mogą podjąć działania przeciwko Hillary Clinton, jeśli będzie próbowała ograniczyć prawo do noszenia broni.

Icchak Rabin został zastrzelony przez prawicowego ekstremistę Yigala Amira w wyniku politycznych napięć, do jakich doszło po tym, jak Rabin dążył do zawarcia pokoju z Palestyńczykami.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!