„Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” – trwają zapisy na warsztaty

Narodowe Archiwum Cyfrowe; Sygnatura: 1-U- 6922; Tytuł tematu: Warszawa. Ulica Zamenhofa; Data: 1931/08; Miejsce: Warszawa; Opis obrazu: Warszawa. Ulica Zamenhofa. Widoczny ruch uliczny; Autor: Jarumski Leon

Jak brzmiała przedwojenna ulica Zamenhofa? Zdjęcia, archiwalne artykuły, wspomnienia posłużą do odtworzenia atmosfery jednej z najważniejszych ulic przedwojennej Dzielnicy Północnej. Na ich podstawie artyści i animatorzy poprowadzą warsztaty edukacyjne oraz działania artystyczne. Obecnie organizator, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce prowadzi w partnerstwie z Muzeum POLIN zapisy na warsztaty: „Muranów_polifonie” oraz zajęcia z rekonstrukcji dźwięków dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku. Można też zgłosić się do współtworzenia instalacji artystycznej z Joanną Rajkowską. Finałowe prezentacje projektów odbędą się w ramach Festiwalu Made in POLIN w drugiej połowie października 2016 roku.

Informacje na temat dawnej ulicy Zamenhofa przez całe wakacje zbierane są przez muzealnych wolontariuszy. Osoby zainteresowane historią przedwojennego Muranowa mogą też przesłać zdjęcia, wycinki z gazet oraz własne, prywatne wspomnienia na adres: zamenhof@polin.pl. Archiwalia staną się źródłem inspiracji dla prowadzących otwarte warsztaty edukacyjno-artystyczne, które odbywać się będą we wrześniu i październiku.

„Muranów_polifonie” to seria dziesięciu spotkań, podczas których mieszkańcy i sympatycy Muranowa przy wsparciu artystek animatorek Patrycji Dołowy i Marii Porzyc oraz muzyka Patryka Zakrockiego, stworzą wykład performatywny na wiele głosów, z wizualizacjami i muzyką na żywo.

Zgłoszenia na warsztaty można wysyłać do 31 sierpnia na adres e-mailowy: bchomatowska@polin.pl oraz kontaktować się telefonicznie: +48 22 37 93 746. Organizatorzy proszą o krótką informację o sobie oraz swoich związkach z Muranowem.

W czasie warsztatów dźwiękowych dedykowanych osobom z dysfunkcją wzroku uczestnicy odtworzą i nagrają brzmienie towarzyszące przedwojennemu życiu ulicy Zamenhofa, a także poznają narzędzia i metody pracy wykorzystywane w profesjonalnym studio dźwiękowym. Materiał przygotowany pod opieką Jana i Bartłomieja Woźniaków posłuży do stworzenia spaceru dźwiękowego w przestrzeni Muranowa. Wstęp wolny, zapisy pod adresem: http://bilety.polin.pl potrwają do 31 sierpnia.

W ramach kolejnego warsztatu uczestnicy wspólnie z Joanną Rajkowską, autorką takich projektów jak: „Dotleniacz” i „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, czyli słynnej palmy przy Rondzie de Gaulle’a, stworzą instalację w przestrzeni publicznej. Projekt o tytule „Wymuszając cud”, składający się z dymu, zapachu i dźwięku, zainspirowany będzie przeszłością ulicy Zamenhofa. Wstęp wolny, zapisy na dwudniowe warsztaty z artystką ruszyły na stronie: http://bilety.polin.pl.

Uczestnicy pozostałych warsztatów zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania z Chórem POLIN, prowadzone będą także zajęcia z animacji poklatkowej i wizualizacji. Wszystkie wydarzenia będą miały swój finał w trakcie Festiwalu Made in POLIN, który odbędzie się między 21 a 23 października 2016 roku.

Program wraz ze szczegółowym opisem warsztatów dostępny jest na stronie organizatora projektu, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce: szih.org.pl oraz na stronie Muzeum POLIN: www.polin.pl.

Ulica Zamenhofa była jedną z ważniejszych ulic przedwojennej Dzielnicy Północnej w Warszawie. Na początku nosiła nazwę Dzikiej, jednak w latach 30. esperantyści, chcąc uczcić swojego patrona, doktora Ludwika Zamenhofa, doprowadzili do przemianowania jej fragmentu. Była to ulica pełna życia; znajdowało się przy niej kino Promień, teatr Scala, działały zakłady fotograficzne, otwierano sklepy i cukiernie, jeździł nią tramwaj. Pod numerem 19, w monumentalnym budynku XVII-wiecznych koszar, mieścił się centralny areszt śledczy. Dzisiejsza ulica Zamenhofa ma inny przebieg niż ta przedwojenna. Wcześniej ulica znajdowała się w miejscu, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Projekt “Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” – cykl interdyscyplinarnych warsztatów edukacyjno-animacyjnych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.