Nagroda POLIN 2016 – ruszają zgłoszenia

Nagroda Polin, fot. M. Starowieyska

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do 2. edycji konkursu Nagroda POLIN. Spośród osób, organizacji lub instytucji aktywnie działających na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów kapituła konkursowa wskaże laureata, który otrzyma statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową.

Kandydatów do Nagrody POLIN od 22 sierpnia 2016 mogą zgłaszać pełnoletnie osoby oraz instytucje i organizacje za pośrednictwem formularza na stronie www.polin.pl. Zgłoszenia są przyjmowane do 12 września.

– Nagrodę ustanowiliśmy, aby honorować osoby i instytucje, które na różne sposoby służą tym samym celom co Muzeum POLIN. Lokalne inicjatywy miewają nieoceniony wpływ na przywracanie pamięci o historii polskich Żydów i budowanie wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami. Zasługują na popularyzowanie i wsparcie, a ich inicjatorzy – na naszą wdzięczność – mówi prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum POLIN.
Laureata konkursu wybierze Kapituła. Laureat Nagrody POLIN otrzyma statuetkę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. Gala wręczenia nagrody odbędzie się 20 października i rozpocznie obchody „Made in POLIN” – trzydniowego festiwalu organizowanego co roku z okazji rocznicy otwarcia wystawy stałej Muzeum POLIN.

Nagroda POLIN została przyznana po raz pierwszy w 2015 r. Otrzymał ją Tomasz Pietrasiewicz, który od 1998 roku realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów. W realizowanych programach ośrodek nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby, Bramy Grodzkiej, zwanej też Bramą Żydowską, która była dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin: www.polin.pl/nagroda

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!