IV Płockie Dni Żydowskie

Serdecznie zapraszamy na IV Płockie Dni Żydowskie, które odbędą się w dniach 1-5 września 2016 r. w Muzeum Żydów Mazowieckich, oddziale Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tegoroczny program wydarzenia jest wyjątkowo bogaty.

PlockDniPlakat

1 września, godz. 18.00 – Otwarcie wystawy “Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”

Wystawa planszowa “Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady” prezentuje historie Polaków niosących pomoc prześladowanym Żydom – ryzykujących przy tym życie swoje i swoich najbliższych. Przypomnijmy: w Polsce okupowanej przez Niemców za taką pomoc groziła kara śmierci. Twórcy ekspozycji podkreślają, że losy ratujących i ratowanych ukazane są na niej w kontekście historycznym okupowanej Polski. Objaśnione zostają okoliczności, skala udzielanej pomocy, motywacje kierujące ratującymi.

Wystawa przygotowana została przez stołeczne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, w partnerstwie z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Powstała na podstawie zasobów muzealnego projektu “Polscy Sprawiedliwi – przywracanie pamięci” (www.sprawiedliwi.org.pl). Do tej pory pokazywana była m.in. w Chicago, Moskwie, Hamburgu, Hawanie, Madrycie i w Paryżu.

W Muzeum Żydów Mazowieckich będzie ją można oglądać do 20 listopada br.

2 września, godz. 18.00 – Premiera książki Rafała Kowalskiego „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska”

Książka zawiera ponad trzydzieści tekstów o płocczanach pochodzenia żydowskiego. Przybrały formę m.in. wywiadów, reportaży, opowieści w pierwszej osobie. Bohaterowie – obecnie wiekowi i rozsiani po świecie – prezentują swoje przeżycia przedwojenne, wojenne i powojenne. Mówią o tym, jak zapamiętali rodzinne miasto. Są ból, radość, historia przez pryzmat pojedynczego człowieka.

Publikacja zawiera też fotografie i dokumenty, w większości nigdy dotąd nie prezentowane.

Autor jest zastępcą kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku. Płocczaninem, absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych UW w zakresie nauk o polityce. Badaczem stosunków polsko-żydowskich, dziejów i kultury narodu żydowskiego oraz państwa Izrael.

Spotkanie z autorem poprowadzi Renata Kraszewska z Książnicy Płockiej.

Książka podczas premiery będzie sprzedawana w promocyjnej cenie. Jej wydawcą jest Muzeum Mazowieckie w Płocku, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Płocka.

3 września, godz. 20.00 – Projekt “Elektronika po żydowsku”

Płocczanie Jakub „Delaplaya” Sawicki i Wojciech „Akaone” Czarnomski zaprezentują autorskie połączenie muzyki elektronicznej z dźwiękami rodem z kultury żydowskiej. Występ każdego z nich potrwa godzinę. Oprawę wizualną zapewni płocczanka Inez „Nie wiem” Zapora.

Obaj muzycy występują w klubach muzycznych w całej Polsce. Na swoim koncie mają udział w takich wydarzeniach, jak Audioriver, Reggaeland, GAMMA Festival.

– Przygotowanie takiego występu to wyzwanie ekscytujące i ważne. Nie tylko pod względem muzycznym. Mam świadomość, że w Płocku kultura żydowska, w porównaniu z czasami przedwojennymi, wygasła w jakimś stopniu. Dlatego czuję się w obowiązku dbać, choćby poprzez swój występ w dawnej bożnicy, by mądrość i bogactwo tej kultury nie były zapominane – podkreśla Wojciech „Akaone”. – Dla mnie to też będzie nowe wyzwanie: odkrywanie kultury żydowskiej i łączenie sampli z niej zaczerpniętych z ambientem – dodaje Jakub „Delaplaya”.

Inicjatywa jest pokłosiem sukcesu, z jakim spotkał się ubiegłoroczny występ Piotra Dąbrowskiego z projektem „Liber Taub” w Muzeum Żydów Mazowieckich.

4 września, godz. 17.00 – Koncert zespołu Ödemarken

Ödemarken (czyli „pustkowie”) to zespół płocczanina Bartka Traczykowskiego mieszkającego w szwedzkim Malmö. Tworzy go razem z Thomasem Augustssonem (gitara elektryczna) i Thomasem Karlssonem (perkusja). Twórczość tej formacji łączy world music (w tym muzykę z Bliskiego Wschodu), skandynawski folk, jazz, rock i tango.

Wśród inspiracji Ödemarken jest grupa Kroke, z którym trio miało okazję spotkać się dwukrotnie podczas wizyt krakowian w Szwecji. Dla Bartka, grającego na ręcznie zrobionym kontrabasie, dodatkową inspiracją jest Avishai Cohen – światowej sławy kompozytor i kontrabasista z Izraela, występujący z takimi sławami, jak m.in. Bobby McFerrin, Herbie Hancock i Chick Corea.

Bartek tak komentuje planowany występ w Muzeum Żydów Mazowieckich: „Dla mnie, jako Polaka, obcowanie z dźwiękami szeroko pojętego kręgu kultury żydowskiej to jak dla Szweda styczność z polonezem. Otóż najpopularniejszym tańcem i stylem muzycznym w szwedzkiej muzyce ludowej – obok szkockiego w swym rodowodzie scottisha – jest polska, a od razu za nią polonaise. Znajome i skądinąd swojsko brzmiące nazwy, nieprawdaż?

Przy ogromnej popularności muzyki ludowej w Szwecji, proweniencja zarówno polskiej, jak i poloneza wzbudza zazwyczaj duże zdziwienie wśród skandynawskich muzyków. A zaraz potem zrozumienie dla wspólnych korzeni z czasów, gdy idee wspólnej Europy nikomu się nawet nie śniły. I dokładnie to samo początkowe zaskoczenie, a zaraz potem zrozumienie odczuwam, obcując z muzyką żydowską. Wspólnota doświadczeń i wartości. Dźwięki, które – zdaje się – słyszało się już gdzieś i kiedyś.

W bożnicy zagramy instrumentalną muzykę autorską inspirowaną wszystkim, co nas porusza. Bez najmniejszej dbałości o czystość gatunkową czy kulturową. Wartością dla nas o wiele ważniejszą jest właśnie muzyczny eklektyzm. Szczególnie w czasach, gdy zbyt wielu próbuje używać muzyki jako narzędzia dzielącego ludzi”.

5 września, godz. 18.00 – “Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Rozmowa o matce” – spotkanie z Wojciechem i Andrzejem Celińskimi

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Choćby jedno życie, choćby kromka chleba”, o Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady.

Tym razem gośćmi będą bracia Wojciech i Andrzej Celińscy, a bohaterką ich matka Zofia z Lipskich Celińska. Podczas II wojny światowej przyczyniła się do uratowania m.in. Zofii Lewinówny – która po wojnie z Władysławem Bartoszewskim stworzyła książkę „Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939-1945”. To jedna z najważniejszych publikacji o pomocy Żydom w czasie Zagłady. Zofia z Lipskich Celińska za swoją postawę uhonorowana została tytułem i medalem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

Cykl organizowany jest wspólnie z działem historii Muzeum Mazowieckiego w Płocku.