Nie będzie basenu w poznańskiej synagodze

Przebudowa dawnej synagogi w Poznaniu budziła duże kontrowersje. W budynku miał znaleźć się hotel z basenem, co niepokoiło mieszkańców, bo Niemcy bezczeszcząc synagogę zbudowali w niej właśnie basen. Teraz plany zmieniono.

Poznańska filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP odzyskała synagogę w 2002. Planowano otworzyć w niej Centrum Dialogu i Judaizmu. Przez kolejne lata nie udało się jednak zdobyć na ten celu funduszy – ani europejskich, ani żadnych innych. Basen w synagodze zamknięto dopiero w 2011. Wtedy Alicja Kobus oświadczyła, że w budynku znajdzie się hotel, z którego dochód pokryje utrzymanie Centrum Dialogu.

Jak pisze Gazeta Wyborcza: “Niestety, od początku ani inwestor, ani gmina żydowska (wynajmuje synagogę Capitalowi) nie chcieli zdradzić szczegółów projektu, nie mówiąc już o pokazaniu wizualizacji. (…)”. Dopiero miejski architekt, Andrzej Nowak, podał szczegóły projektu. “Nowak zdradził też, że w hotelu ma się znaleźć basen, a w jakimś małym pomieszczeniu na parterze – Muzeum Żydów i Miejscem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej” – informuje GW.

Obecnie wiadomo, że basen nie powstanie. Będzie za to sauna i jacuzzi. Izba pamięci zajmie ok. 200 metrów kwadratowych. Projekt nie został ujawniony dziennikarzom. – Ja tego projektu w ręku nie mam. Ja się nawet nie dopytuję. Wiem, że prace idą do przodu, i że idą w dobrym kierunku. Odwrotu już nie ma – mówi GW Alicja Kobus.