Prezydent Duda spędzi Boże Narodzenie w Betlejem?

Wypowiedzi Prezydenta RP i Prezydenta Palestyny dla mediów, w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Andrzej Duda podczas wczorajszego spotkania z Mahmoudem Abbasem podkreślił, że rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego “leży Polsce na sercu”. – Uczestniczymy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, w lipcu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uczestniczył w rozmowach paryskich, dotyczących rozwiązania wszystkich kwestii konfliktowych pomiędzy Palestyną a Izraelem. Wierzymy w to i będziemy jako Polska cały czas zabiegali, aby ten konflikt się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji, aby w przyszłości dwa państwa mogły istnieć, koegzystując ze sobą, a przede wszystkim zapewniając bezpieczeństwo swoim obywatelom – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Abbasem.

Kolejnym tematem wtorkowych rozmów – poinformował prezydent Duda – były kwestie relacji dwustronnych i problem uchodźców w Libanie i Jordanii. – Bardzo się cieszę z propozycji, która dzisiaj padła, aby rozpocząć rozmowy na temat powstania strefy gospodarczej polsko-palestyńskiej w Palestynie, tak jak inne państwa europejskie, które już takie strefy mają. Dziękuję za tę propozycję. Jestem przekonany, że będzie tutaj zainteresowanie ze strony polskiego rządu i polskiego biznesu, aby tę inicjatywę zrealizować i rozwinąć – zaznaczył.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jego wizyta w styczniu przyszłego roku w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej, będzie owocna. – Leży mi na sercu po pierwsze rozwiązanie wszystkich kwestii konfliktowych w regionie, po drugie, nie ukrywam, że leży mi na sercu, także los chrześcijan na Bliskim Wschodzie – podkreślił.

Prezydent poinformował też, że w listopadzie udaje się do Jordanii. – Chciałbym, żeby Polska była aktywna w tym regionie i żebyśmy drogą dyplomatyczną przyczynili się do rozwiązania wszystkim kwestii konfliktowych, a tam, gdzie dzisiaj toczy się wojna, żebyśmy pomogli w przywróceniu ładu – zaznaczył.

Prezydent Autonomii podkreślił, że rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła m.in. możliwości powrotu do procesu pokojowego, który – według Abbasa – utknął w martwym punkcie ze względu na stanowisko rządu Izraela. – Obecnie potrzebujemy USA, UE, politycznie i gospodarczo, szczególnie na rzecz odbudowania naszej infrastruktury, również gospodarczej – zaznaczył Abbas.

– Zapewniłem prezydenta, że będziemy dążyć na rzecz powrotu do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego, ustanowienia dwóch niezależnych państw Palestyny i Izraela, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej i Zachodniej, żyjących obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie – dodał palestyński przywódca.

– Wymieniliśmy szereg spostrzeżeń nt. obecnej sytuacji geopolitycznej i możliwości stabilizacji na świecie, aby działać na rzecz wykorzenienia myśli ekstremistycznej pod każdym względem na Bliskim Wschodzie, o możliwości powrotu do procesu pokojowego – dodał. Poinformował, że rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła też palestyńskiej inicjatywy odbycia dialogu międzynarodowego między przedstawicielami trzech religii objawionych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Prezydent Palestyny zaprosił również Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Autonomii na przełomie roku. – Na ręce pana prezydenta ponawiam zaproszenie na przełomie roku do odwiedzenia Palestyny. Być może będzie można nawet zaaranżować wspólne obchody Bożego Narodzenia w Bazylice w Betlejem. Czekamy na tę wizytę – powiedział Abbas.

Zaznaczył, że podczas spotkania wyraził wdzięczność z powodu “historycznej głębi relacji Polski i Palestyny”; dziękował także za pomoc rozwojową, wsparcie w finansowaniu remontu Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Jak mówił, rozmowa z polskim prezydentem dotyczyła także dalszej współpracy m.in. w ramach komisji ministerialnej, która – jak zapowiedział – ma się spotkać w najbliższym czasie oraz współpracy kulturalnej.