Spotkanie z Zofią Posmysz – autorką powieści „Pasażerka”

Zofia Posmysz, fot. Robert Wolański

Teatr Wielki – Opera Narodowa wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na spotkanie z Zofią Posmysz, autorką powieści „Pasażerka”. Książka, której wznowienie przygotował Teatr, a która stała się inspiracją do powstania opery z muzyką Mieczysława Weinberga, zostanie zaprezentowana podczas otwartego spotkania z pisarką w Muzeum POLIN 9 września o godzinie 18.00. Spektakl „Pasażerka” otworzy też Sezon 2016/2017 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Pisarka, Zofia Posmysz, podczas II wojny światowej była więziona w obozie w Auschwitz-Birkenau, a następnie w Ravensbrück. Z tamtych doświadczeń zrodziła się powieść „Pasażerka”, która opowiada o przypadkowym spotkaniu byłej więźniarki z dawną oprawczynią. W trakcie spotkania w Muzeum POLIN, uczestnicy porozmawiają o historii powstawania książki, zawiłych losach życia Zofii Posmysz, a także o kompozytorze, Mieczysławie Weinbergu, który przeniósł powieść na scenę operową. Przywołany będzie też temat filmu „Pasażerka” w reżyserii Andrzeja Munka. Rozmowie towarzyszyć będzie prezentacja książki z serii Biblioteka Teatru Wielkiego –Opery Narodowej, w skład której wchodzi powieść Zofii Posmysz oraz libretto Aleksandra Miedwiediewa do opery „Pasażerka” Mieczysława Weinberga.

Gdy film Andrzeja Munka zdobył w Cannes Nagrodę Krytyki Filmowej, na „Pasażerkę” zwrócił uwagę sam Szostakowicz. Powiedział Weinbergowi, że to temat dla niego. I wtedy zaczęło się zainteresowanie „Pasażerką” jako podstawą do napisania libretta opery – wspomina Zofia Posmysz – Temat obozu w Auschwitz, jako fabuły opery wydawał się mi całkowicie niemożliwy. Jednak po premierze wiedziałam, że ta muzyka jest adekwatna do tematu – dodaje autorka.

Opera Mieczysława Weinberga, ukończona została w 1968 roku, ale klimat polityczny tamtych czasów stanął na przeszkodzie wystawieniu dzieła. Odbyło się tylko koncertowe wykonanie w Moskwie. Polska premiera spektaklu „Pasażerka” w reżyserii Davida Pountneya odbyła się w 2010 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Już 18 września 2016 roku „Pasażerka” Mieczysława Weinberga powróci na scenę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Kolejny spektakl: 20 września. Więcej informacji: http://teatrwielki.pl/

Spotkanie z Zofią Posmysz poprowadzi Anna Wacławik-Orpik – dziennikarka Radia TOK FM.

9 września (piątek), godz. 18:00, na spotkanie wstęp wolny

Muzykę Mieczysława Weinberga będzie można usłyszeć też 16 września o godzinie 19.00 w Muzeum POLIN. Katarzyna Wasiak, pianistka mieszkająca w Niemczech wraz z kwartetem smyczkowym Diverso zaprezentują swój międzynarodowy Projekt Weinberg. Szczegóły na: www.polin.pl