Prezydent Duda składa kondolencje w związku ze śmiercią Szymona Peresa

Ojcowie założyciele państwa Izrael. Szymon Peres siedzi drugi z prawej.

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w pogrzebie byłego prezydenta Izraela Szymona Peresa. Uroczystość odbędzie się w piątek, 30 września w Jerozolimie. Prezydent Duda przesłał dziś kondolencje na ręce prezydenta Reuvena Rivlina.

Szanowny Panie Prezydencie,

z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Szymona Peresa, Prezydenta i Premiera Państwa Izrael. Składam w imieniu Narodu Polskiego, oraz własnym, wyrazy głębokiego współczucia i szczerego żalu po stracie tego wybitnego męża stanu, jednego z najbardziej szanowanych i znanych polityków w Izraelu i na świecie.

Urodzony w II Rzeczypospolitej, po wyemigrowaniu w latach 30-tych XX wieku, był jednym z przedstawicieli pokolenia założycieli Państwa Izrael, którzy podjęli się tworzenia państwowości izraelskiej na terenie mandatu Palestyny.

Wraz z Jego odejściem Naród Izraelski utracił wybitnego polityka, który niejednokrotnie brał odpowiedzialność za walkę o przetrwanie i pokój dla swego kraju.

Społeczność międzynarodowa żegna dziś lidera światowego formatu, który rozumiejąc zagrożenia w regionie zdołał wnieść atmosferę nadziei do procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i został za to uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Pamiętamy również jego zasługi w kształtowaniu pozytywnego klimatu we wzajemnych relacjach oraz starania na rzecz budowania zrozumienia i współpracy między Polską a Izraelem. Podstawą jej była wspólnota losów i najlepsze wielowiekowe tradycje współżycia Polaków i Żydów, a także pamięć wspólnego dramatu podczas niemieckiej okupacji. Podkreślał przekonanie o potrzebie utrwalania przyjaźni między naszymi krajami
i Narodami z myślą o przyszłych pokoleniach. Niech to przesłanie zawsze pozostanie aktualne i żywe.

Wierzę, że wyznaczony przez Szymona Peresa kierunek polityki będzie kontynuowany przez Jego następców, z korzyścią dla państwa żydowskiego, jego mieszkańców i sąsiadów.

W tych trudnych chwilach żałoby łączymy się w smutku z Narodem Izraelskim.

Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej