Nagraj filmik i wygraj dron i Go Pro

W poniedziałek, 17 października, ruszył konkurs na krótki film o zapominaniu organizowany przez Muzeum Miasta Łodzi. W tym dniu uruchomiona została strona internetowa konkurs.muzeum-lodz.pl, za pośrednictwem której można wgrywać zgłaszane w ramach konkursu wideo poświęcone tematowi zapominania. Do wygrania są m.in. dron i kamera GoPro. Konkurs potrwa do 20 listopada i jest częścią projektu „Panteon Wielkich Łodzian 2.0” przybliżającego biografie i twórczość pięciu postaci, które swoimi osiągnięciami zapisały się w historii Łodzi: Ireny Tuwim, Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Jicchoka Kacenelsona oraz Wacława Konopki.

„Wziąć ze sobą klucze do domu, iść do lekarza, zadzwonić z życzeniami urodzinowymi do mamy… Zapominamy o wielu rzeczach, tych błahych, ale często także tych naprawdę ważnych, jak nasze dziedzictwo kulturowe” – opowiada Anna Łagodzińska, koordynatorka projektu. „Choć może się wydawać, że niewiele łączy codzienne sytuacje z postaciami wielkich łodzian, to niespodzianka, którą przygotowujemy na zakończenie naszego konkursu udowodni, że każdy z nas współtworzy historię i ma w niej swoje miejsce”.

Muzeum Miasta Łodzi zdecydowało, że przedmiotem konkursu będą krótkie filmy, ponieważ w dobie smartfonów coraz więcej osób chętnie utrwala swoje wspomnienia właśnie w formie plików multimedialnych, którymi dzielą się ze swoimi znajomymi. Jest to prosta, szybka i niewymagająca profesjonalnej wiedzy technicznej (wystarczy telefon z wbudowaną kamerą) forma dokumentacji wspomnień.

„Filmy zgłaszane do konkursu mogą dotyczyć rzeczy, osób, miejsc, historii, słowem wszystkiego, o czym zapominamy, a co chcielibyśmy utrwalić w swojej pamięci. Zależy nam na tym, aby uczestnicy uchwycili to, co dla nich ważne” – opowiada Anna Łagodzińska.

„Konkurs jest skierowany do wszystkich. Bez względu na wiek czy umiejętności. Filmy można zgłaszać indywidualnie lub zespołowo w grupach maksymalnie 3-osobowych” – opowiada Jan Caban, juror konkursu. „Wideo nie może być dłuższe niż 10 sekund i ważyć więcej niż 50 MB. Może być wykonane w dowolnej technice, jednak musi mieć formę pliku cyfrowego w formacie Quicktime, AVI lub MPEG, w rozdzielczości co najmniej HD” – dodaje.

Uroczysty finał konkursu zaplanowano na 27 listopada na godz. 16.