Pierwszy sklep koszerny w Krakowie już działa

Otwarcie KosherDeli w Krakowie, fot. Kordian Gdulski/KosherDeli

Bananowe czipsy z Ekwadoru, różowe łososie z USA i ketchup z Polski – to produkty dostępne od środy w KosherDeli, pierwszym sklepie koszernym w Krakowie.

Do tej pory produkty koszerne można było nabyć w synagodze Izaaka, ale wybór był niewielki. Sklep przy ul. Kordeckiego 5 otwarto w środę. Mezuzę zawiesił Naczelny Rabin Galicji Edgar Gluck.

Konsul generalny Francji, przedstawicielka  konsulatu generalnego USA w Krakowie oraz rabin  Edgar Gluck, fot. Kordian Gdulski/KosherDeli

Konsul generalny Francji, przedstawicielka konsulatu generalnego USA w Krakowie oraz rabin Edgar Gluck, fot. Kordian Gdulski/KosherDeli

– Kraków, wraz ze swoją dzielnicą żydowską Kazimierzem, do 1939 roku był pełen koszernych sklepów. W ostatnich latach życie żydowskie w naszym mieście odradza się, a co za tym idzie obserwujemy coraz większe zainteresowanie produktami koszernymi – mówi Tomasz Małodobry, który prowadzi sklep koszerny. – Aby zrobić zakupy, społeczność żydowska zmuszona jest jeździć do odległych miejsc, bądź zamawiać wiele produktów przez internet. Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i stworzyć miejsce, w którym znajdą się wszystkie artykuły w jednym miejscu. Lokalizacja sklepu, ulica Kordeckiego 5, została wybrana po to, aby ułatwić dostęp osobom, które nawet na kilka dni odwiedzają Kraków. Ponadto, aby zapewnić jeszcze większy komfort zarówno żydowskich mieszkańców Krakowa, jak i turystów, już w najbliższym czasie zostanie uruchomiona możliwość bezpośrednich dowozów zakupów pod wskazany adres.

W ofercie KosherDeli, prócz pakowanych produktów, znajdzie się także świeże pieczywo i warzywa. Jest też szeroki wybór produktów wegańskich, bezglutenowych i ekologicznych.