Przewodniczący Parlamentu Europejskiego popiera restytucję w Polsce

fot. „Square at former Jewish cemetery in Białystok, Bema street” autorstwa Sunridin – Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Martin Schulz poparł rozwiązania dotyczące zwrotu mienia żydowskiego odebranego właścicielom w czasie wojny. Swoje stanowisko zawarł w liście do Gunnara Hokmarka, szwedzkiego parlamentarzysty i przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Ocalałych z Holokaustu.

“Zdaję sobie sprawę ze znaczenia restytucji i odszkodowań za nieruchomości, elementy dziedzictwa sztuki żydowskiej i inne dobra kultury, splądrowane w czasie Zagłady i po niej” – podkreślił Schulz. “I dlatego w pełni popieram wdrożenie rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zwrotu splądrowanej własności gminom żydowskim oraz restytucję własności ofiar Holokaustu.”

Oświadczenie to chwali Światowa Organizacja Żydowskiej Restytucji (WJRO). “To ważny krok do zwrotu mienia niesłusznie odebranego w czasie Zagłady i później” – uważa Gideon Taylor z WJRO.

Polska w 2009 podpisała deklarację, w której zobowiązała się do restytucji mienia skonfiskowanego w czasie wojny. Jednak do tej pory nie wprowadzono żadnej ustawy, która regulowałaby restytucję prywatnej własności. Zwroty mienia dotyczą majątku przedwojennych gmin żydowskich, do którego uprawniony jest Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.