UE wspiera Izrael w czasie pożarów

Fot. ‏@Israel/Twitter

Unia Europejska wspiera Izrael w czasie, gdy jest to potrzebne, zapewniła w piątek Federica Mogherini, odpowiedzialna za politykę zagraniczną UE. Przez cztery dni z rzędu w Izraelu rozprzestrzeniają się pożary. Pomoc w ich gaszeniu zaoferowały inne państwa.

– Cieszę się, że państwa członkowskie UE pokazały solidarność w działaniu – podkreśliła Mogherini.

Samoloty do gaszenia pożaru wysłały m.in. Grecja, Cypr, Chorwacja, Włochy oraz Turcja i Rosja.

W piątek wieczorem w Izraelu wyląduje specjalny samolot gaśniczy z USA, który może pracować również w nocy. Jordania wysłała do Izraela wozy strażackie, a Egipt dwa śmigłowce gaśnicze. Również strażacy z Autonomii Palestyńskiej włączyli się w akcję gaszenia pożarów.

Dziś do domów mogli wrócić mieszkańcy Hajfy. Ewakuacja 60 tys. ludzi była największą tego typu operacją w historii kraju. W wyniku pożaru zniszczonych zostało od 600 do 700 mieszkań. 26 osób trafiło do szpitali. Na niektórych ulicach wciąż nie ma elektryczności. Minister finansów, Mosze Kahlon, zezwolił na udzielanie specjalnej pomocy finansowej tym, którzy tego potrzebują. Aresztowano kilka osób, które próbowały włamywać się do opuszczonych w wyniku ewakuacji domów.

W aresztach przebywa ponad tuzin osób podejrzanych o podkładanie ognia w okolicach Hajfy. Na rozprzestrzenianie się ognia ma wpływ również sucha i wietrzna pogoda.