Izraelski rabinat planuje podać listę “akceptowalnych rabinów” z diaspory

Izraelski rabinat zobowiązał się do opracowania standardów dotyczących uznawania konwersji przeprowadzanych przez rabinów z diaspory. Naczelni rabini – aszkenazyjski i sefardyjski – ogłosili, że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania Rady Naczelnego Rabinatu i Najwyższego Sądu Rabinackiego w tej sprawie.

Naczelny Rabin Sefardyjski Icchak Josef zapewnił również, że zgodnie z nowymi standardami uznana zostanie konwersja Ivanki Trump, córki prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych.

Naczelny Rabinat Izraela jest najwyższym autorytetem żydowskim w sprawach dotyczących konwersji, małżeństw i rozwodów.

W kwietniu rabinat opublikował listę stu rabinów ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów, których konwersje akceptuje. Jednak do tej listy dołączono wyjaśnienie, że nie jest ona “wyczerpująca” oraz, że nie ma żadnej gwarancji, że konwersje przeprowadzane przez tych rabinów będą akceptowalne w przyszłości. Nowa lista ma być oparta na standardach opracowanych w przyszłym tygodniu.

Zdominowany przez ultraortodoksów rabinat nigdy nie uznał nie-ortodoksyjnych rabinów ani przeprowadzanych przez nich konwersji na judaizm.