Chanukę świętowano już w Białym Domu

Prezydent Barack Obama, Pierwsza Dama Michelle Obama i rabin Steven Exler patrzą jak Elijah i Shira Wiesel zapalaja chanukiję podczas uroczystości w Białym Domu 14 grudnia 2016. (Official White House Photo by Chuck Kennedy)

– Rozpoczynamy świętowanie Chanuki nieco przed czasem, ale, wraz z Michelle, uznaliśmy, że nigdy nie jest za wcześnie na latkes i pączki – powiedział prezydent Barack Obama podczas wczorajszej uroczystości chanukowej w Białym Domu.

– Pierwszy rozdział Chanuki został napisany 22 stulecia temu, kiedy rządzący zakazali religijnych obyczajów i karali Żydów, którzy pozostali przy swojej wierze – mówił Obama. – Dlatego dziś nie tylko zapalamy chanukiję, ale również z dumą ją pokazujemy, by upublicznić tę micwę.

14 grudnia w Białym Domu odbyły się dwie uroczystości chanukowe. W pierwszej wzięła udział rodzina Elie Wiesela. Świecznik, który wykorzystano w trakcie uroczystości, został zrobiony przez Szirę, wnuczkę Wiesela, kilka lat temu, gdy dziewczynka chodziła do przedszkola. Prezydent Obama przyznał, że jest to jego ulubiona chanukija, spośród wszystkich, jakie widział w ostatnich latach. – Jej wartość nie wynika z tego, że została wykonana ze srebra lub złota, ale z tego, że zrobiła ją dziewczynka, która pokazuje, że naród żydowski przetrwał stulecia wygnania i prześladowań, a nawet ludobójstwo – podkreślił.

W drugiej tego dnia ceremonii chanukowej wzięli udział Chemi Peres, syn Szymona Peresa, oraz Guy i Mika, wnuki byłego prezydenta Izraela.

Podczas tej uroczystości zapalono świecznik, który rodzina Peresów zachowała od czasów przedwojennych.