Talmud chasydów z Góry Kalwarii odnaleziony w Płocku

Talmud Babiloński znaleziony w październiku w Płocku zostanie po Nowym Roku dokładnie oczyszczony przez Muzeum Mazowieckie. Później trafi na wystawę w płockiej synagodze.

Księga, napisana po hebrajsku i rosyjsku oraz wydana w 1877 roku, była zawinięta w górną część piżamy i dziecięcy kaftanik. Naszywki na dziecięcym ubraniu wskazują, że Talmud ukryto po wojnie. Został on odnaleziony w związku z budową obwodnicy Płocka.

– Talmud został znaleziony w prostokątnym dołku, jakby specjalnie przygotowanym na jego ukrycie. Jest w dość dobrym stanie. Nieco zniszczone są tylko okładka i pierwsze strony – mówi, cytowany przez GW, Hubert Woźniak z zespołu prasowego urzędu miasta w Płocku.

W nowym roku Talmud przejdzie fumigację, czyli zwalczanie szkodników, które mogły zagnieździć się w papierze, za pomocą dymu lub gazu.

Na pieczątce znajdującej się w książce widnieje informacja, że ten egzemplarz pochodzi z biblioteki domu chasydów z Góry Kalwarii w Mińsku Mazowieckim oraz “zabrania się zabierania stąd jakichkolwiek książek”.