Rok Leśmiana jednak będzie. Na Tłomackiem

„Cóż radośniejszego niż rozpoznanie wielkości? W zachwycie nad Leśmianem jednoczymy się wszyscy” – pisał Jan Błoński, a słowa te idealnie opisują emocje wokół postaci poety, którego 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę będziemy obchodzić w tym roku.

Rok 2017 mógł być w Polsce rokiem Leśmiana oficjalnie. Jednak propozycja senatora Jerzego Fedorowicza by to właśnie Bolesław Leśmian był jednym z patronów roku 2017 nie znalazła uznania w oczach większości senatorów, którzy wybrali lekarza Władysława Biegańskiego, generała Józefa Hallera, Tadeusza Kościuszkę oraz Władysława Raczkiewicza.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w roku 2017 Leśmian był upamiętniony przez Żydowski Instytut Historyczny oraz wszystkich, którzy cenią sobie jego twórczość i doceniają jego wkład w polską kulturę.

Tym bardziej, że z ulicą Tłomackie, przy której pod numerem 3/5 znajduje się dziś Żydowski Instytut Historyczny, związana była już w drugiej połowie XIX w. rodzina Leśmianów. Bernard Lesman (zapisujący ówcześnie swoje nazwisko jako Lessmann), ojciec Bolesława, był warszawskim księgarzem. Swoją pierwszą księgarnię założył w 1844 r. na Nowym Mieście przy ul. Nowiniarskiej. Jednak w 1863 r. przeniósł ją początkowo na nieistniającą już dziś ulicę Rymarską do domu pod numerem 14 (róg dzisiejszego Placu Bankowego i Al. Solidarności), a w roku 1866 na ulicę Tłomackie. Księgarnia Bernarda Lesmana mieściła się pod numerem hipotecznym 739, czyli najprawdopodobniej pod nieistniejącym już dziś adresem Tłomackie 9/11/13. Działała tam do roku 1872, kiedy Lesman przeniósł ją na ul. Leszno.

Rok 2017 będzie więc symbolicznym powrotem Leśmiana na Tłomackie. Co miesiąc w księgarni Żydowskiego Instytutu Historycznego odbywać się będą wydarzenia kulturalne upamiętniające twórczość słynnego poety. Na pierwsze wydarzenie z tego cyklu zapraszamy już w niedzielę 29 stycznia 2017 r. W czasie spotkania pod tytułem „Urok LEŚMIANA” gościć będziemy poetkę Krystynę Dąbrowską, krytyczkę literacką Justynę Sobolewską, poetę i pisarza Jarosława Mikołajewskiego oraz pisarza i eseistę Piotra Pazińskiego.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy nie tylko na pierwsze spotkanie, ale zachęcamy też do współtworzenia całego cyklu spotkań związanych z Rokiem Leśmiana w Żydowskim Instytucie Historycznym. Czekamy na Państwa pomysły, sugestie i propozycje kolejnych wydarzeń rocznicowych.

Żydowski Instytut Historyczny