Prezydent: Kultura żydowska wraca do swojej tradycji

Świąteczno-noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

– Bardzo często wracam do określenia „Rzeczpospolita Przyjaciół”. Chciałbym, żeby ona taka była zawsze – mówił prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszego spotkania z członkami społeczności żydowskiej.

Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Lesław Piszewski, odniósł się do listu skierowanego przez prezydenta do polskich Żydów z okazji Chanuki. – Życzę panu prezydentowi i nam wszystkim, aby atmosfera, którą pan prezydent podniósł w liście do społeczności żydowskiej, trwała nie tylko w czas świąteczny, żeby ten nastrój świąteczny, nadzieja i miłość, która w nas zakwitła w ten świąteczny czas, przeniosła się na kolejne dni. Życzę Polsce i nam wszystkim, panu prezydentowi, aby idea “Rzeczpospolitej przyjaciół” była coraz bardziej rzeczywista, wróciła i rzeczywiście zagościła. Mamy szansę być przykładem dla innych narodów.

– I to, jak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci od 1989 roku obserwuję powrót na polską ziemię kultury żydowskiej, gdy obserwuję, jak ona się rozwija, gdy obserwuję, jak z zainteresowaniem przyjmuje ją wielu ludzi mieszkających w Polsce, którzy wcześniej z racji tragedii historycznej, która spotkała naród żydowski, ale i naród polski w okresie II wojny światowej, poprzez Holokaust, gdy kultura żydowska została de facto zniszczona na naszej ziemi, jak ona tutaj wraca, jak wraca do swojej tradycji, jak wraca do tych swoich korzeni, które w tej Polin, ziemi, na której możesz odpocząć, rozwijały się przez tysiąc lat ‒ to muszę powiedzieć, że moje serce napawa się radością – podkreślał prezydent. – I dlatego się tak cieszę z tego dzisiejszego spotkania, gdy jest Państwa tutaj na tej sali tak wiele i reprezentujecie tak wiele organizacji, które w piękny sposób odradzają się bardzo często w Polsce, a przede wszystkim w piękny sposób działając, budując właśnie ten niezwykle ważny element wspólnotowy – i za to chciałem Państwu po raz kolejny ogromnie podziękować.

Prezydent mówił o współistnieniu Polaków i Żydów i ogromnym wkładzie wyznawców judaizmu w kulturę, naukę oraz niepodległość Polski. – Niech zbada historię Powstania Warszawskiego, a zobaczy tam tych, którzy byli członkami narodu żydowskiego, którzy urodzili się Żydami, ale którzy czuli się także i obywatelami Rzeczypospolitej i uważali Rzeczpospolitą za swój kraj, za swoje państwo, za które byli – i jego niepodległość – gotowi oddać życie – powiedział Andrzej Duda.

Modlitwę podczas spotkania zmówił Michael Schudrich.

Goście mogli wysłuchać występu chóru żydowskiego Clil.

W poniedziałek prezydent wraz z małżonką uda się z kilkudniową wizytą do Izraela i Autonomii Palestyńskiej.