Kim była Karoline Cohn? Sensacyjne odkrycie w Sobiborze (video)

Prace w Sobiborze, fot. Yoram Haimi, Israel Antiquities Authority

Podczas niedawnych wykopalisk archeologicznych na terenie Sobiboru odkryto przedmioty osobiste należące do zamordowanych w obozie ofiar. Znaleziono m.in. unikalny metalowy wisiorek z napisem “Mazel Tow”, datą 3 lipca 1929 oraz nazwą miasta – Frankfurt nad Menem. Historykom z Jad Waszem udało się ustalić kim mogła być właścicielka wisiorka. Podobny miała również Anna Frank.

Credit: EYECON, courtesy of the Israel Antiquities Authority and Gary Hochman

Poszukiwania archeologiczne prowadzono w miejscu, gdzie – przed śmiercią w komorach gazowych – ofiary rozbierały się, a ich głowy były golone. Odkrycia zawdzięczamy archeologom Wojciechowi Mazurkowi z Polski, Joramowi Haimiemu z Izraela oraz Ivarowi Schute z Holandii.

Wykopaliska na terenie dawnego obozu w Sobiborze trwają od 2007 pod opieką międzynarodowego komitetu sterującego, którego zadaniem jest budowa nowego muzeum i miejsca pamięci we współpracy m.in. z Instytutem Jad Waszem. Odnalezione przedmioty prawdopodobnie spadły między deski podłogowe i przetrwały w ziemi do chwili obecnej.

Wśród przedmiotów odnalezionych w Sobiborze są m.in.: naszyjnik z Gwiazdą Dawida, kobiecy zegarek, metalowy wisiorek przedstawiający Mojżesza oraz zawieszka z napisem Mazal Tow i prawdopodobną datą urodzin właściciela lub właścicielki.

Eksperci z Jad Waszem ustalili, że 3 lipca 1929 we Frankfurcie urodziła się Karoline Cohn. 11 listopada 1941 została ona deportowana z Frankfurtu do getta w Mińsku. Między listopadem 1941, a wrześniem 1943, kiedy to getto zostało zlikwidowane, jej wisiorek trafił do Sobiboru. Znalazł się pod podłogą pomieszczenia, w którym Karoline zabrano ubranie i ogolono jej głowę.

Ponieważ podobny wisiorek należał do Anne Frank, naukowcy starają się odnaleźć powiązania między obiema dziewczynkami.