Sąd: Obrzucenie synagogi koktajlami Mołotowa to nie antysemityzm

Synagoga w Wuppertalu, fot. Atamari, CC BY-SA 3.0

Niemiecki sąd okręgowy podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu niższej instancji, zgodnie z którym 31-letni Mohamad E., 26-letni Ismail A. i 20-letni Mohammad A. – obywatele niemieccy – obrzucając w 2014 koktajlami Mołotowa synagogę w Wuppertalu nie dopuścili się aktu antysemityzmu.

Decyzja, która zapadła w piątek, nawiązuje do orzeczenia sadu rejonowego z lutego 2015, zgodnie z którym sprawcy „chcieli zwrócić uwagę na konflikt w Gazie”. Otrzymali oni wyroki w zawieszeniu.

Decyzja wstrząsnęła żydowską społecznością Wuppertalu. „Myślałem, że czasy pakowania walizek odeszły na zawsze” – powiedział w wywiadzie dla Der Spiegel przewodniczący lokalnej gminy Leonid Goldberg. “Ale teraz zastanawiam się, czy nie czas spakować ich znowu”.

Po raz pierwszy synagogę w Wuppertalu podpalono w 1938 roku podczas Nocy Kryształowej. Odbudowano ją pod koniec minionego wieku.

To nie pierwszy przypadek, gdy system sądowy w Wuppertalu stał się obiektem uwagi mediów. W grudniu minionego roku wydał orzeczenie, na mocy którego grupa mężczyzna ubranych w kamizelki z napisem „Policja Szariatowa”, napastujących mieszkańców miasteczka, nie złamała żadnego prawa.