Le Pen: Nie dla podwójnego obywatelstwa

Marine Le Pen; fot. JÄNNICK Jérémy. Licensed under CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Marine Le Pen, liderka francuskiej partii ultra-prawicowej Front Narodowy, zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, doprowadzi do zniesienia możliwości posiadania przez obywateli francuskich podwójnego obywatelstwa, które wiązałoby się z krajem spoza Europy. Dotyczy to m.in. podwójnego francusko-izraelskiego lub francusko-amerykańskiego obywatelstwa.

Niektóre sondaże dają Le Pen zwycięstwo w majowych wyborach prezydenckich we Francji. Liderka Frontu Narodowego mówiła o swoich planach w wywiadzie telewizyjnym. Zapytana, czy sprawa podwójnego obywatelstwa będzie dotyczyć też Rosji, która nie należy do UE, odpowiedziała: “Wiadomo, że ja chcę Europy narodów, a Rosja do niej należy”.

Pytana o Izrael stwierdziła: “Izrael nie jest krajem europejskim i widzę, że sam akceptuje takie twierdzenie i opinię. Więc jestem przeciwko podwójnemu obywatelstwu dotyczącemu krajów spoza Europy”.

Założyciel Frontu Narodowego, Jean-Marie Le Pen, był wielokrotnie oskarżany o negowanie Holokaustu i nienawiść wobec Żydów. Kiedy ster partii przejęła jego córka, retoryka ugrupowania złagodniała pod tym względem, a sama Le Pen obiecała Żydom, że obroni ich przed radykalnym islamem.